Renovace starého nábytku je jednou z cest, jak ušetřit při zařizování domova a získat originální kousky, které jinde nepotkáte. Vyzkoušejte některý z našich jednoduchých triků, které oživí vzhled a dají zdánlivě nepotřebných krámům nový smysl.
Nový solitér do obývacího pokoje nemusí stát majlant. Někdy stačí najít na půdě kus starého nábytku a dát mu pořádný facelift. Postačí vám kusy zajímavých tapet či textilií, které budou s interiérem ladit. Nejsnadnější aplikaci nabízí tapety samolepicí, které objevíte v rozmanitém provedení. Vybírat můžete jak mezi imitacemi dřeva, tak mezi přírodními či abstraktními motivy.
Tapety není nutné lepit po celém povrchu nábytkového kusu. Mnohem zajímavěji tapeta vynikne, když ji umístíte na zadní stěnu prosklených skříněk nebo na středovou výplň dvířek. Máte-li obavy z polepení nábytkových kusů, vyzkoušejte statické folie. Aplikují se bez použití lepidel a můžete je kdykoli z povrchu odstranit.
Na textil správné lepidlo
Pokud si pro dekorování nábytku zvolíte textil, nezapomeňte na výběr speciálního lepidla. Důležité je lepidlo vybírat i podle materiálu, na který textilie umístíte. Aby se okraje textilu aplikovaného na nábytek netřepily, olemujte je prýmky či krajkami. Variantou pro uchycení textilu na nábytek je použití nastřelovací pistole zvané sponkovačka. Důležité je vyzkoušet průraznost skobiček do dekorovaného materiálu. S tvrdým dřevem si sponkovačka obvykle neporadí, bude tedy vhodnější zvolit drobné hřebíčky.
Krajky nemusíte na nábytek pouze lepit a lemovat jimi textilie. Poslouží vám i jako šablona pro úchvatné vzorování. Postačí krajku na nábytek rozprostřít a přetřít akrylovou barvou. Vybírejte odstín, který na podkladu hezky vynikne. Dříve než krajku odstraníte, nechte barvu částečně zaschnout, ať se dekorování nepoškodí. Ale nenechávejte ji zatvrdnout úplně, jinak ji z nábytku nedostanete bez poškození právě vytvořeného vzoru.
Jak na vintage?
V posledních letech jsou pro dekorování oblíbené styly shabby a vintage. Pro vykouzlení starodávně působícího interiéru nemusíte skupovat bytelné kousky z bazarů a antiků. Bohatě vám vystačí barvy na nábytek, akrylové barvy či krakelovací laky. Vždy je však nutné nábytek očistit a odmastit mýdlovou vodou. Před dekorováním nechte nábytkový kus dostatečně vyschnout.
Jednodušší cestou k vytvoření starožitné patiny je použití dvou kontrastních barev. Chcete-li zachovat původní barvu nábytku, vystačíte si s barvou jednou. Pro dokonalý výsledek je i tak důležité volit barvu kontrastní té původní. Působivě vynikne například bílá barva na tmavém nábytku. Po důkladném zaschnutí barvené vrstvy vezměte jemný smirkový papír a lehce nový nános obrušujte. Zaměřte se zejména na hrany a rohy nábytku.
Jinou variantou je použití speciálních krakelovacích laků. Různí výrobci nabízejí jiné provedení této techniky. Zpravidla jde o kombinaci dvou laků, kdy po zatvrdnutí vrstvy prvního laku nanesete lak druhý a ten zasycháním praská a spodní vrstvu narušuje. Buď můžete tímto způsobem nechat rozpraskat nános kontrastní barvy, nebo do prasklin vetřít speciální patinu. Technika je mezi tvůrci oblíbená a není tedy problém veškeré potřebné chemikálie zakoupit v obchodě s výtvarnými a kreativními potřebami. Abyste renovovaný kousek mohli snadno otírat, použijte nakonec ochranný lak a naneste jej po celé ploše nábytku.
Kde hledat?
S blížícím se příchodem jara nastává čas nekompromisního úklidu garáží, zahradních domků a sklepů. Narazíte-li na předměty na první pohled vhodné leda do kontejneru, zvažte jejich možné využití. Postačí základní ošetření materiálu a můžete popustit uzdu tvůrčí fantazii. Odměnou vám budou originální prvky, které byste od prodávaných kousků téměř nerozeznali.
Pro výrobu elegantních věšáků poslouží staré laťky. A jestli se v útrobách pracovního nepořádku skrývá dřevěná paleta, máte ideální polotovar pro stylový konferenční stolek či stojan na květiny. Dřevo, které původně nesloužilo dekorativním účelům nebo se dlouho schovávalo ve vlhkém prostředí, nejprve dostatečně upravte. Plochu očistěte od nečistot a přetřete fungicidním nátěrem. Ošetřený kus můžete ponechat v naturálním stylu, nebo jej vkusně přebarvit.
Stačí dobrý nápad
Nejen dřevěný zdánlivý odpad můžete využít jako inovativní dekoraci svého domova. Z posledního kusu oblíbeného jídelního servisu snadno vykouzlíte nástěnné hodiny. Stačí do středu talíře opatrně vyvrtat otvor a uchytit hodinový strojek. V různých variantách jej i s ciferníkem pořídíte v obchodech s kreativními potřebami. Staré rozbité dlaždice využijete při mozaikové technice a můžete si do jídelny pořídit krásný servírovací tác nebo podložku pod hrnec.
Díky drobnostem, pro které byste možná těžko hledali praktičtější uplatnění, dodáte nábytkovým kouskům šmrnc. Jako úchytky na renovované skříňky můžete použít špulky od nití, staré vodovodní kohoutky a ventily nebo různě dekorované keramické úchytky. Není nutné dodržovat uniformitu. Pokud máte k dispozici úchytky různobarevné, nebojte se je kombinovat.
Publikováno: 5. 1. 2021, Autor: autor: Lenka Malá, Profil autora: Redakce