Nic o Vánocích nenahradí živý vánoční stromek. Sebelepší umělá napodobenina neprovoní celý byt vůní jehličí a smůly. Jak ale poznat, že vybraný stromek neopadá už před Štědrým dnem? Přečtěte si několik zásadních rad, které vám zaručí, že přežije i Nový rok.
Který vydrží nejdéle?
Nejprve si ujasněte, který druh stromku se vám nejvíce líbí. V českých zemích je stále klasikou smrk ztepilý. Jeho nevýhodou však je, že poměrně brzy opadá. Naproti tomu smrk pichlavý neboli smrk stříbrný vydrží déle. Kromě smrků jsou v kurzu i borovice černá a borovice lesní a luxusní jedle kavkazská, jejíž pořízení je však nákladnější.
Při výběru stromku nezapomeňte zohlednit také velikost svého bytu. Zkontrolujte, zda je stromek rovnoměrně a hustě rostlý a jestli nemá polámané větve. Všímejte si také barvy jehličí, která by měla být svěže zelená. Stromek si nechte při nákupu zabalit do ochranné sítě, aby se při přepravě neponičil. Ale pozor! Předem zabalené stromky, které si nemůžete důkladně prohlédnout, raději nekupujte.
Dejte mu napít
Stejně důležitým aspektem jako výběr stromku je následná péče o něj. Do Štědrého dne ho raději skladujte na chladném místě, a to v nádobě s vodou, aby mohl načerpat živiny. Předtím je ještě nutné seříznout kmen o zhruba dva centimetry, čímž se uvolní kapiláry, kterými stromek rozvede vodu do všech větví – často jsou totiž zalepené pryskyřicí.
Doma pak vyberte pro stromek vhodné místo. Měl by být chráněný před dopadem slunečních paprsků i přímým vlivem tepla sálajícího z topení či krbu. Při umisťování do stojanu neořezávejte kůru – právě ta je totiž zásobárnou živin a udržuje stromek svěží.
Stabilní stojan
Ke stromku patří také vhodný stojan. Zkontrolujte proto jeho stav, případně zda se do něj vůbec vejde koupený stromek. Pokud máte pochybnosti, raději začněte uvažovat o koupi nového stojanu.
Volit můžete mezi různými materiály – od přírodního dřeva přes odolný kov či slitinu až po dlouhověký plast. Především ale myslete na výšku vašeho stromku a průměr jeho kmene. Od těchto základních údajů se následně odvíjí jednotlivé kategorie stojanů. Stojany jsou většinou schopné upevnit stromky o průměrech 3 až 15 cm, přičemž se najdou výjimky i pro stromky s širšími kmeny.
Důležitý je také druhý rozměr, a to výška stromku. Stojan musí být konstruovaný tak, aby se strom v něm upevněný jen tak nepřevrátil. Většina stojanů je konstruovaná pro velikosti stromků mezi dvěma a třemi metry (robustnější bezpečně zajistí i čtyřmetrové stromky). Některé z nich jsou vybaveny nádržkou na vodu (s objemem pohybujícím se mezi 1,5 až 2 l), díky níž si stromek déle udrží svou svěžest a neopadá.
Samotné upevnění stromku je zajištěno buď trojicí, či čtveřicí upevňovacích šroubů nebo systémem svěracích čelistí. Stromek se do takového stojanu pouze vloží a pomocí páky zaaretuje – odpadá povinnost vystředění či zmenšování průměru.
Jak na stromek v květináči?
Obliba stromků v květináči neustále stoupá díky tomu, že si je po Vánocích můžete vysadit na zahradě nebo je použít i v následujících letech. Bohužel pro ně však přesun do venkovního prostředí znamená velký teplotní šok, který řada z nich nepřežije.
A jak se stromkem správně zacházet? Už před Štědrým dnem byste ho měli postupně přivykat na teplo. Zvenku ho nejdříve přeneste na několik dní do chladnější chodby či garáže, ideálně s teplotou do 10 °C. Místnost, v níž bude o Vánocích, příliš nepřetápějte (udržujte teplotu mezi 15 až 18 °C) a stromek tam nechte jen tři čtyři dny.
Pak ho raději dejte zpátky ven. Opět ho ale nejdříve nechte pár dní v chladnější místnosti, aby přivykl nižším teplotám. Poté byste ho měli až do jara uskladnit v prostorech, kde bude chráněný před mrazy.
Publikováno: 8. 12. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová