reklama

Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání

Blíží se svátky, které v křesťanském světě předčí i Vánoce. Ano, Velikonoce. Ať už jsou ve vaší rodině oslavou vzkříšení, nebo jen svátkem jara, barvených vajíček, čokoládových zajíčků a pomlázky, jedno asi budete mít společné. Slavnostně prostřený stůl.

i (Zdroj: archiv redakce)
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání

Pokrývka stolu se používá asi od patnáctého století. Většinou je v rodině nějaký památeční slavnostní ubrus, který se vytáhne jen při mimořádných příležitostech. Pokud už dosloužil, nebo u vás nic takového není, měli byste rozhodně mít pro slavnostní chvíle ubrus z kvalitního materiálu. Klasikou je stále pěkný silný damašek, obyčejný hladký ubrus bez vetkaného vzoru povýší krajka a výšivka. Při snídani a s malými dětmi ale nezavrhneme ani nové materiály s nešpinivou a tekutiny odpuzující úpravou. Jejich chemické úpravy jsou zdravotně nezávadné, špínu lze snadno setřít nebo odsát ubrouskem (například značky Scotchgard, Teflon apod.).

Co je slavnostní

Při svátečním prostírání se obvykle na hlavní ubrus dává do středu ještě další čtvercový, kterému se říká napron. Velikost ubrusu má být taková, že přes okraj stolu přesahuje o třicet centimetrů. Neměli bychom zapomenout na pěkně složené ubrousky, které budou opravdu jenom látkové.

Máme-li slavnostní starý a zdobný porcelán, zvolíme jistě ubrus jednobarevný, k obligátnímu rodinnému děděnému cibuláku dobře ladí nejen sněhobílá, ale i růžová pokrývka stolu v jemném odstínu nebo bílý ubrus s barevným či krajkovým lemem. Květinová výzdoba na slavnostní stůl určitě patří, umocňuje jarní pocit i náladu.

Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání (Zdroj: )
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání (Zdroj: )
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání
Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání (Zdroj: )

Hlavně stylově

Ubrus a jeho vzor ovlivňuje porcelán, který na stůl dáváte, a také čas, kdy prostíráte. Pokud se jedná o ráno a vy snídáte z bílého silnějšího hladkého porcelánu nebo venkovské keramiky v přírodních tónech, může mít ubrus spíš rustikální charakter a vzor. Určitě se tohoto stylu držte pro celé svátky, pokud pro byt zvolíte veselou jarní výzdobu z keramických slepic, zajíců, břízky ve džbánech apod. Hnědá a béžová keramika, len a lidová výšivka budou vhodným doplněním. Pestrým barevným hrnkům svědčí ubrus režný, který může být pro slavnostnější chvíle olemován bavlněnou krajkou, mít jemnou výšivku či ažuru.

O hlavním slavnostním jídle už jsme se vlastně zmínili, ale je tu ještě dost důležitá odpolední svačina, u které o svátích často bývají návštěvy. I tady se vyndává děděný porcelánový servis na čaj či kávu a pěkné dezertní talířky na moučník. K němu patří dezertní vidlička!

Charakteru porcelánu by mělo odpovídat i sklo, ale pokud jste nezískali vše v jednom stylu, nevadí. To, co vám chybí, můžete nahradit jednoduchým hladkým moderním tvarem, který se s tím starým nebude tlouct. Je to vždy lepší než míchat různé staré styly.

Text: Vladimíra Storchová

Publikováno: 21. 3. 2016, Autor: