Možná jste při předvánočním úklidu zjistili, že radiátory jsou zažloutlé a mastná špína ze záhybů nejde odstranit. Nastal čas na nový nátěr. Dobrou zprávou je, že díky moderním barvám to zvládnete sami bez nutnosti jejich odšroubování ze zdi. Tyto nátěry rychle schnou a nezapáchají, proto je možná renovace i během topné sezony.
Radiátorů si obvykle všimneme, až když je s nimi nějaký problém, například když málo hřejí, anebo když si při úklidu uvědomíme, že nevypadají vůbec dobře a ani sebepečlivější omytí z nich vzhledné těleso už nevytvoří.
V lepším případě je hyzdí pouze „zapečený“ prach a mastnota, v horším rez a oloupaná barva. Nový nátěr dokáže radiátorům vrátit ztracený lesk a prodloužit jejich životnost.
Pokud rádi experimentujete a nebojíte se použít jinou než bílou barvu, může se radiátor stát dokonce designovou záležitostí. Například u barvy Dulux Rapidry, jež je díky tepelné odolnosti vhodná také na topná tělesa, si můžete vybírat až z 11 000 barevných odstínů.
Příprava radiátoru před natíráním
Radiátory jsou nejčastěji znečištěny prachem a mastnotou. Je proto velmi důležité povrch nejen důkladně vysát, ale také odmastit vodou se saponátem. To zajistí, že barva pak lépe přilne k povrchu.
Pokud pozorujete na radiátoru také rez nebo olupující se starý nátěr, bude dalším krokem zbroušení. Zvládnete jej pomocí drátěného kartáče nebo brusného papíru.
Poté povrch opět umyjte a nechte vyschnout. Je potřeba připomenout, že všechny práce včetně následného natírání je nutné provádět při vypnutém a zcela vychladlém radiátoru.
Jak na nový nátěr
Před nanášením barvy důkladně zakryjte ventily a celý prostor kolem radiátoru fólií, případně ještě olepte papírovou lepicí páskou.
Skvělou zprávou je, že u natírání vás nemusí provázet zápach ředidla. Na trhu jsou dnes již k dostání vodou ředitelné barvy, jež nezapáchají. Jejich výhodou je i to, že odolávají vysokým teplotám. Například rychleschnoucí email Hammerite Radiátor odolává teplotám až do výše 120 °C, a tak časem nedochází ani k nevzhlednému žloutnutí barvy.
Před nanášením barvu vždy důkladně promíchejte a poté natírejte pomocí štětce, válečku nebo stříkací pistole, díky které se dostanete i na hůře přístupná místa. Nebo můžete použít rovnou barvu ve spreji, jako je např. Hammerite Radiátor sprej.
Každý nátěr pak nechte dobře proschnout, v případě potřeby použijte 2 až 3 vrstvy. Radiátor můžete znovu zapnout až po dokonalém proschnutí, nejdříve na nejnižší stupeň, poté teplotu postupně zvyšujte.
Publikováno: 20. 11. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce