Nemovitosti jsou obecně považovány za jednu z nejlepších investic těžce vydělaných financí. I když většina Čechů nepatří k odborně vzdělaným investorům, velké množství z nich stále nakupuje investiční byty. Největší zájem o byty panuje v Praze, Brně či jiných velkých městech. Tyto nemovitosti lze dnes snadno pronajmout a díky tomu lze získat relativně dostupnou investici.
Ceny bytů stále rostou
Na trhu s nemovitostmi fungují základní principy nabídky a poptávky. Vzrůstající zájem ze strany kupujících měl za následek, že ceny bytů začaly dosahovat závratných výšin. Podle dat Českého statistického úřadu dokonce v posledních letech vzrostly ceny nemovitostí až o 60 procent. V Praze byl rozdíl ještě markantnější. Právě vysoká poptávka po investičních bytech je něco, s čím se trh s nemovitostmi neumí dost dobře vypořádat.
Jaká je hlavní výhoda investice do nemovitosti?
Podle mnohých expertů je investice do nemovitosti velice výhodným produktem zejména kvůli cenové stabilitě. Hodnota jakéhokoliv domu nebo bytu totiž v dlouhodobém horizontu roste. K tomu musíme připočítat i výnos z nájmu, jímž lze například splácet hypoteční úvěr. Právě hypotéka na nemovitost na pronájem je jeden z mála produktů, na který vám jsou banky schopny poskytnout úvěr ve výši až 60 – 70 % z hodnoty nemovitosti.
Velkým pozitivem je i protiinflační zhodnocení. To znamená, že nemovitost neustále nabývá na hodnotě i přes vliv inflace, což u ostatních investičních produktů není tak běžné. Po koupi investičního bytu nebo domu máte více možností, jak s ním ve finále naložit. Může sloužit jako vlastní bydlení nebo jako dlouhodobý či krátkodobý pronájem. Řešením je i sdílené bydlení, což je populární zejména u studentů ve velkých městech.
Jaké jsou nevýhody investice do nemovitosti?
Samozřejmě všechno není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jako každá investice i koupě investiční nemovitosti má své stinné stránky. Tou největší je starost o bytové zařízení a nájemníky. I když vám nebudou vadit starosti ohledně nájemních smluv nebo revizí, problémem by mohla být likvidita. Ta je obecně u všech nemovitostí velice špatná.
Jestliže se ocitnete v situaci, kdy budete urychleně potřebovat peníze například na zařízení bytu, investiční nemovitost vám rozhodně nepomůže. Její prodej a získání vložených prostředků zpět je běh na dlouhou trať, nehledě na sjednaný hypoteční úvěr. Řešením by mohlo být refinancování hypotéky.
Koronavirus a investice do nemovitostí
Aktuálně za sebou máme největší ekonomickou krizi od vzniku České republiky. Není potřeba panikařit, protože krize by stejně přišla, pouze v menší intenzitě. Nabízí se tedy otázka, jak koronavirus zahýbal s hypotečním trhem a s cenami nemovitostí v oblíbených oblastech. Momentálně se hovoří o poklesu ekonomiky okolo 10 %, s čímž je spojen i růst nezaměstnanosti.
Jakmile přijdou lidé o práci, odkládají své dlouhodobé investice a snaží se spořit. Přeci jenom je v ekonomické krizi pro některé občany získání práce neřešitelným problémem. Krize se tak nepochybně dotkne i trhu s nemovitostmi, ovšem ne v nijak razantní míře. Nedá se očekávat drastický propad cen, ale spíše stagnace na úrovni cen současných. S volbou nejvýhodnější hypotéky vám může pomoct hypoteční kalkulačka.
Do kterého bytu se vyplatí investovat?
Developeři široké veřejnosti často představují koncept ideálního investičního bytu. Je jím míněn menší byt 1+kk v lukrativní lokalitě, který bude velice snadné pronajmout. Nájemci se mohou stát movitější klienti, lidé stěhující se za prací nebo starší bezdětné páry. V praxi ovšem záleží především na povaze investora, jak s danou nemovitostí naloží.
Investice do nemovitostí se stále vyplatí. I když má koupě bytu svá úskalí, může se do ní pustit prakticky kdokoliv.
Publikováno: 15. 11. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace