Současný hektický život příliš nedovoluje trávit příliš času s rodinou. Po generace pěstovaný rituál setkání u rodinného stolu bychom se měli alespoň v jednou denně snažit uchovat, třeba u snídaně či večeře. I vzácná setkávání širšího kruhu rodiny na Boží hod vánoční, na Štěpána nebo při narozeninových oslavách bychom měli pěstovat s vědomím jedinečnosti takového okamžiku.
Strategické místo
Pro jídelnu můžete podle možností bytu vyčlenit prostorný kout či samostatnou místnost. Vždy by ale jídelna měla být blízko kuchyně. V poslední době je velmi oblíbené propojení jídelny s kuchyní, a pokud to prostor dovoluje i s obývacím pokojem. Rozhodnete-li se pro takto spojené místnosti, snažte se je opticky nenásilně oddělit. Uvažujte o barevné kompozici jednotlivých zón a raději si pohrávejte s odstíny jedné barvy, případně můžete střídat dvě výrazné barvy.
K funkčnímu optickému předělu poslouží i posuvné či jednoduché stabilní příčky nebo textilní japonské stěny.
Dále je potřeba řešit podlahové krytiny. Jídelna a kuchyň by měla být vybavena povrchem nenáročným na úklid. Naopak v obývacím pokoji oceníte zateplení podlahy kobercem. Při jejich kombinování uvažujte o ladění barevných tónů i vzorů.
Posezení v pohodlí
Při výběru jídelní plochy si spočítejte, kolik lidí bude při setkání ke stolu usedat. Pro dostatečnou variabilitu se hodí kulaté a oválné stoly, kde vás nebudou limitovat rohy. Každému strávníkovi byste měli dopřát plochu minimálně 60 x 30 cm. Je ale potřeba uvažovat o středovém prostoru na dochucovadla, ubrousky či mísu se salátem. Šíře stolu by tedy neměla být menší než 85 cm. Pro stolování na menším prostoru můžete uvažovat o rozkládacím stole. Ten si před nákupem nechte rozložit a ověřte si jeho stabilitu i jednoduchost manipulace.
Stejnou pozornost věnujte výběru židlí. Nabízí se celá řada designových skvostů, židle musí ale být v první řadě pohodlná. Stolování totiž nekončí dojedením dezertu. Těžko vyřešíte adekvátní sezení pro každého člena rodiny, tím spíše máte-li strýčka dvoumetrového čahouna a babičku s výškou 150 cm. Držte se obecných pravidel a společné posezení bude příjemné i pro starší členy vaší rodiny. Strávník by měl mít nohy postavené na zemi a kolena v pravém úhlu. Opěrka židle musí mít optimální záklon a mezi sedákem a stolem by měl zůstat prostor 30 cm. Pro občasné dětské návštěvy pořiďte cestovní jídelní židličky, které se jednoduše připevní ke klasické židli.
Stolování příjemné i pro hostitele
Rodinné setkání by se mělo nést v klidném a vřelém duchu. Stres a nervózní pobíhání hostitelů může milé setkání nepříjemně narušit. Proto se snažte jídelnu či jídelní kout předem vybavit podle hesla – vše potřebné po ruce. Pokud jídelní prostor dovolí, vybavte jej příborníkem či skladnější skříňkou. Chybět by v něm nemělo prostírání, příbory, ubrousky, otvírák, set na porcování masa a další praktické nezbytnosti, které zpravidla využíváte. A jestli se příborník do jídelny nevejde, poslouží vám vybavený servírovací stolek.
Odbíhání od stolu minimalizujete i včasnou přípravou samotné jídelní plochy. Na stole by neměla chybět dochucovadla, nádoby na nápoje, odolné podstavce pod hrnce. Při nečekané nehodě oceníte držák na papírové ubrousky a praktický je i otočný servírovací tác. Budete-li hostit větší počet lidí, nešetřete na drobnostech. Minimálně slánka s pepřenkou a ubrousky by měly být k dispozici pro oba konce jídelního stolu.
Publikováno: 20. 10. 2020, Autor: autor: Lenka Malá