Pro věci, které dosloužily, bychom se měli snažit najít nové využití, a ne je automaticky vyhazovat do odpadu. Říká se tomu upcyklace. Skvělým příkladem je nápad pocházející od PLP Studios, kteří dali nový život skleněným dveřím od pračky tak, že z nich vytvořili svítidla.
Názorově blízcí si mladí tvůrci – architekt Philipp Bernátek, designér Lubomír Dobrovolný a výtvarník Pavel Zbořil se semkli pod značkou PLP Studios v roce 2019. Jejich ateliér navazuje na myšlenky hnutí Bauhaus a Gesamtkunstwekrku a snaží se je nadále rozvíjet současnou formou.
„Fascinace jednotou umění, architektury a těsný vztah umění k řemeslu je v našem podání obohacen o aktuální celospolečenská témata a výzvy, jako je například ekologie ve spojení s novými technologiemi,“ vysvětlují svou koncepci PLP Studios.
Výsledkem jejich práce je originální svítidlo Bellaluna, jehož koncepce je založena na principu upcyklace, tedy ekologického využití vyřazeného materiálu nebo částí výrobků, které lze jen velmi obtížně recyklovat.
Tato světla se stala manifestem jasného postoje k znečišťování ovzduší a plýtvání, zároveň získaly díky specifickému designu jedinečnou uměleckou hodnotu.
Stěžejním prvkem lampy je skleněné víko z dvířek od pračky různých tvarů a velikostí, které doplňuje elegantní pomosazený rám. Známky opotřebení obou materiálů se v novém kontextu mění na přednost a jsou zárukou jedinečnosti každého kusu. Drobné linie a škrábance na sklech vytváří jemnou abstraktní strukturu, která přímo kontrastuje s patinou kovového prstence.
Svítidlo má celkově jemný výraz, který umocňuje zcela neviditelné spojení obou hlavních prvků a vzdušně působící závěsný systém. Lampa Bellaluna je vizuálně zajímavá a zároveň decentní. Vynikne tak v kavárnách, hotelových lobby i v luxusních rezidencích.
Publikováno: 6. 10. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce