Při procházce ulicí kolem sebe stále narážíme na řadu domů, které „zdobí“ nevzhledná fasáda s opadávající omítkou a degradujícími projevy. Samotný problém se však skrývá hlouběji, uvnitř konstrukcí spodní stavby, které jsou dlouhodobě namáhány nadměrnou vlhkostí, často doprovázené vlhkostními mapami, tvorbou plísní a solných výkvětů, které spolu s typickým zápachem tvoří nezdravé a nekvalitní prostředí pro zdraví a život člověka.
Mírná drátová elektroosmóza
Nadobro tyto problémy může trvale a spolehlivě vyřešit účinná technologie pro odvlhčení budov, oborově nazývaná mírná drátová elektroosmóza.
Tato specializovaná stavební technologie aktivní elektroosmózy – stejně jako mechanické, chemické a vzduchoizolační způsoby pro izolaci a odvlhčení budov, je dle oborově uznávaných norem přímou sanační metodou pro odstranění příčin zavlhnutého zdiva. S výhodou se využívá zejména v případech, kde je jinak velmi technicky i finančně náročné provést odkop zeminy pro boční a vodorovnou hydroizolaci zdiva. Zpravidla se technologie mírné drátové elektroosmózy uplatňuje v suterénech objektů v zastavěných městských částí, např. u rodinných a bytových domů, komerčních a administrativních budov, kde majitel plánuje plnohodnotné využití těchto prostor.
Svou nezastupitelnou roli má mírná drátová elektroosmóza pak i u historických objektů pod ochranou památkové péče, např. u objektů v historických jádrech měst a obcí, kdy neinvazívním způsobem a bez většího stavebního zásahu odvlhčuje konstrukce, které byly dlouhodobě namáhány vlhkostí.
Jak elektroosmóza funguje?
Podobně jako v přírodě houby napijí vodu ze země a stromy vytahují vláhu přes gravitaci až do svých vysokých korun, tak i vlivem přirozeného elektrického potenciálu, napětí a tlaku, vzlíná zemní vlhkost do zdiva. Úkolem technologie je tento přirozený elektrický potenciál uměle na konstrukcích otočit tak, aby vlhkost ve zdivu byla zatlačována zpět do podloží a vně z konstrukce. Základem technologie je využití elektro-fyzikálního principu osmózy, kdy molekuly vody při stejnosměrném napětí putují od kladného pólu v kapilárách zdiva směrem k zápornému pólu (k zemině).
Na zavlhčenou konstrukci jsou tak přímo instalovány jednotlivé prvky mírné drátové elektroosmózy, které jasně definují kladný a záporný pól, tedy elektromagnetické pole, ve kterém dochází k odvlhčení zdiva. Oproti ostatním osmotickým technologiím mírná drátová elektroosmóza využívá systému zedních a uzemňujících elektrod, které ve zdivu trvale vytváří elektrické pole pro odvlhčení s velmi nízkým napětím. Jednotlivé části elektroosmózy jsou tvořeny z vysoce ušlechtilých a vodivých materiálů s extrémní životností a odolností proti korozi jako jsou např. titan, stříbro, uhlík, skleněné vodivé plasty, aj., které zvyšují vodivost šířeného elektrického potenciálu v konstrukci. Celý systém kontaktních vodičů a zemních elektrod je centrálně napojen na řídící jednotku, která trvale generuje průtok nízkého napětí a kontroluje tak samotný proces vysoušení zdiva.
Hospodárná sanace zdiva
V porovnání s ostatními přímými metodami sanace vlhkého zdiva jsou pořizovací náklady technologie mírné drátové elektroosmózy vyšší, a to vlivem užití vodivých a nekorodujících materiálů s extrémní životností. Nicméně z pohledu celkové hospodárnosti může tato technologie na daném objektu představovat mnohdy levnější způsob řešení sanace vlhkého zdiva než jiné přímé sanační metody (mechanické izolace, chemické injektáže a vzduchoizolační systémy), se kterými se většinou pojí náročnější přípravné stavební práce a administrativní požadavky.
Mimo svou účinnost, flexibilitu využití a vysokou životnost bývá technologie mírné drátové elektroosmózy zákazníky preferována i vzhledem k velmi nízkým provozním nákladům, kdy roční spotřeba elektrické energie pro zachování trvalého provozu a funkčnosti systému je téměř zanedbatelná. Reálným přínosem však pro vlastníky objektu bývá opětovné využití odvlhčených prostor bez větších stavebních zásahů, pro jejich budoucí osobní i komerční záměry.
Zároveň je však nutné si uvědomit, že vlivem předchozí a dlouhodobě působící vlhkosti, není trvalé vysušení konstrukcí či suterénu jednorázovou záležitostí, která zabere pouze několik dnů či týdnů. Proto je vzhledem k postupnému a plynulému způsobu odvlhčování zdiva doporučeno instalovat mírnou drátovou osmózu s větším časovým předstihem, zpravidla několika měsíců před samotnou rekonstrukcí sanovaných prostor, kdy vlivem snížení stupně zavlhčení a zasolení zdiva dochází i k nemalým úsporám nákladů při obnově a rozsahu budoucích povrchových úprav.
Technologii mírné drátové elektroosmózy je vhodné kombinovat se systémem aktivního odvětrání vnitřních prostor, kdy vzniklé vodní páry z procesu odvlhčení zdiva jsou automaticky odváděny mimo prostředí objektu. Ve vnitřních prostorách tak vzniká komfortní a celkově zdravé prostředí, ve kterém již nedochází ke zkáze uskladněných věcí nebo vzniku zdravotních rizik.
Příklady realizací a reference
Pomocí technologie mírné drátové elektroosmózy bylo realizováno mimo stovky rodinných a bytových domů také mnoho různých staveb po celé České republice, na Slovensku a v Rakousku včetně významných státních, církevních a památkově chráněných objektů jako např. Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, Divadlo na Vinohradech v Praze, Zámek Plumlov a mnoho dalších. Seznam objektů provedených touto sanační metodou můžete najít na webových stránkách www.sanace-zdiva.cz v sekci reference firmy PRINS – IZOLACE A SANACE ZDIVA, nebo si jednotlivé referenční stavby i s kontakty na správce objektů můžete vyžádat přímo přes poptávkový formulář webu.
Krátce o firmě PRINS
Společnost PRINS působí na trhu od roku 1992 a nabízí komplexní program sanace vlhkého zdiva a izolace vlhkého zdiva. Využívá všechny dostupné moderní metody a technologie sanace zdiva a patří v této stavební specializaci v rámci projekce i realizačních prací k předním subjektům na trhu. Firma se vyznačuje poctivou řemeslnou prací, letitými praktickými zkušenostmi v oboru a individuálním a profesionálním přístupem ke každé zakázce. Za dobu svého působení na českém i zahraničním trhu je společnost PRINS držitelem oborově významného certifikátu ISO 9001:2016 se specializací na sanace vlhkého zdiva a spoluzakladatelem, či aktivním členem několika oborových organizací např. Vědeckotechnické společnosti pro sanace staveb a péči o památky – WTA CZ, Českého svazu stavebních inženýrů – České společnosti pro odvlhčování staveb (ČSSI-ČSOS), aj.
Nejsnadnějším způsobem při řešení vlhkosti ve Vašem domě, je požádat firmu PRINS o prohlídku objektu prostřednictvím jednoduchého formuláře na webových stránkách www.sanace-zdiva.cz v sekci kontaktů, nebo telefonicky na bezplatné lince 800 100 693. Po diagnostice vlhkostního problému na Vašem domě pak do rukou dostanete optimální, účinný a trvalý způsob řešení sanace vlhkého zdiva, včetně cenové nabídky.
Publikováno: 28. 9. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace