Nizozemský výzkumník a designér navrhl rakev, která za pomoci podhoubí dokáže efektivně a v relativně krátké době rozložit lidské tělo a přeměnit ho na životadárný kompost. První pohřeb v kompostovací schránce zvané Living Cocoon již proběhl.
Je to zajímavá myšlenka, která osloví mnoho ekologicky smýšlejících lidí. Moci posloužit přírodě i po smrti, vrátit se do jejího lůna a posloužit rostlinám jako potrava a doslova s ní splynout. Co může být přirozenější a v podstatě i krásnější?
Výzkumník a designér Bob Hendrikx pracuje na Technické univerzitě v Delftu. Dlouhodobě se zabývá recyklací a používáním živých materiálů. „V současné době žijeme na hřbitově přírody. Naše chování je nejen parazitické, ale i krátkozraké. Degradujeme organismy na mrtvé znečišťující materiály, ale co když je necháme naživu? Jen si to představte: Dům, který může dýchat, a tričko, které roste s vámi,“ říká.
Kompostovací rakev je vyrobena z podhoubí. Při vývoji vycházel Hendrikx z poznání, že podhoubí – mycelium roste pod zemí v komplexní kořenové struktuře stromů, rostlin a hub. Tento organismus dokáže neutralizovat všechny druhy toxických látek a poskytuje výživu všemu, co roste nad zemí.
Hendrikx nazývá podhoubí recyklátorem přírody: „Neustále hledá odpadní materiály, které by se přeměnily na živiny. Totéž dělá s toxickými látkami včetně oleje, plastu a kovu. Například mycelium bylo použito v Černobylu, využívá se v Rotterdamu k čištění půdy a někteří zemědělci jej také aplikují, aby půda byla opět zdravá.“
Živý kokon
Lidské tělo pohřbené v dřevěné rakvi se rozkládá deset i více let. Lakované a kovové části rakve stejně jako syntetické oblečení mohou přetrvávat ještě déle.
Hendrikx a jeho společnost Loop očekává, že jejich rakev bude schopna dokončit celý proces za dva až tři roky, protože aktivně přispívá k procesu kompostování. V tomto procesu je lidské tělo přeměněno na živiny, což zlepšuje kvalitu půdy a dává novému životu možnost prosperovat.
Důkladné testování i zapojení pohřebních ústavů
V Americe proběhly testy ve spolupráci se společností ecovative. Povtrdily, že příroda absorbuje rakev během relativně krátké doby. Další testy probíhají ve spolupráci s výzkumníky z Naturalis, kteří mají za úkol zjistit, jaké účinky na půdu proces má.
Do projektu jsou zapojeny i pohřební služby. „Jako regionální pohřební ústav si myslíme, že je důležité zapojit se do udržitelných inovací, jako je tato. Je v souladu s našimi cíli být udržitelnou družstevní pohřební službou,“ říká Frank Franse, ředitel CUVO a De Laatste Eer.
Po sérii testů byla vyrobena první desítka rakví, jejichž cena se pohybuje kolem 55 tisíc korun.
Publikováno: 23. 9. 2020, Autor: autor: Jana Truksová