Tentokrát vám opravdu představíme dům, na který jako by nebylo na pozemku dost místa, a proto ho architekti Jiří Ondráček, Jaroslav Svoboda a Lukáš Komín ze studia ARCHOO trochu nadzvedli a umístili na betonové nohy, které stojí téměř ve vodě.
Fasáda je ze sibiřského modřínu
Jedná se o skromně minimalistickou dřevostavbu, která se nachází na stísněné parcele při hranici historického jádra města Telč, zapsaného na seznam UNESCO, pod hrází Ulického rybníka nad Telčským potokem.
Dům má tvar jednopodlažního kvádru, který má rozměry 19 x 7 x 4 metry a díky tomu, že stojí na betonových sloupech s mikropilotami, se zčásti nachází přímo nad malým vodopádem.
Konstrukci stavby tvoří systém z lepených nosníků profilu I a lepených profilů z vrstveného dřeva. Fasáda ze sibiřského modřínu je vzpomínkou na původní dřevěné mlýnské domky. Dřevostavba splňuje standardy pasivního domu, takže disponuje například také řízeným větráním s rekuperací. K útulné pohodě však přispívají krbová kamna.
Díky velkým proskleným plochám je dům plný slunce
K domu vedou obnovené historické kamenné schody, k severozápadnímu uličnímu průčelí přiléhá vstupní chodba s koupelnou a technickou místností.
Bohatě prosklené obvodové stěny obytných místností se naopak obracejí převážně k jižnímu slunci, přičemž jejich prolamování a ustoupení vytváří lodžie, odkud mohou majitelé sledovat vodu v potoce tekoucím pod nimi. Pootočený rastr stěn určuje rovněž nepravidelné tvary vnitřních prostor.
Nechybí ani zelená střecha
Zastavěnou plochu pozemku, resp. chybějící zahradu nahrazuje vegetační střecha, která je plně pokrytá netřesky, rozchodníky, kostřavou a voňavou levandulí. Ta zároveň slouží ke zlepšení mikroklimatu, zadržování dešťové vody a do budoucna ji majitelé plánují využít jako obytnou terasu.
Publikováno: 14. 9. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová