Hebký, elegantní, sametový – takový je nábytek s matnou povrchovou úpravou. A víte, že je opět in? Poradíme vám, na co se zaměřit při nákupu i jak o něho pečovat, aby vám dělal radost dlouhá léta.
Stejně jako v jiných případech i u matných povrchů je důležité se při výběru zaměřit na kvalitu provedení. Pamatujte si tedy, že „není mat jako mat“. A pokud hodláte ozvláštnit svůj interiér sametově matným nábytkem, volte raději akrylátové povrchy se speciální úpravou, na níž nezůstávají otisky prstů. Ještě o něco kvalitnější jsou matná lakovaná dvířka, na nichž se navíc neusazuje ani prach.
Matná dvířka však oceníte nejen kvůli jejich praktickým vlastnostem. Skvělé jsou také jejich designové možnosti. Navíc každý barevný odstín působí v matném provedení jemnějším dojmem než ten ve vysokém lesku a vypadá vždy stejně, bez ohledu na to, zda svítí sluníčko, nebo je zataženo. Matný povrch totiž neodráží světlo, takže vás neruší žádné odlesky a nežádoucí hry barev.
Kromě tradiční matné bílé či béžového odstínu à la cappuccino můžete zvolit výraznější odstíny, například odvážnou žlutou či elegantní modrou v odstínu laguny.
Fólie je levná, ale…
Relativně levný je nábytek opatřený pouze matnou fólií. Bohužel na foliovaném povrchu se snadno udělají skvrny od potravin nebo nápojů. K odstranění nečistot, které však nesmíte nechat na nábytku zaschnout, vám naštěstí většinou postačí voda s kapkou běžného úklidového prostředku. Ale pozor! Ten nesmí být abrazivní (hrubý).
Mastnotu, kapičky nápojů či potravin nebo různé usazeniny, o které není nouze především v kuchyni, odstraníte vlažným třicetiprocentním roztokem mazlavého mýdla za pomocí jemného kartáčku. Popřípadě lze takové skvrny odstranit teplou vodou se saponátem nebo přípravkem s obsahem alkoholu, jehož koncentrace by však neměla překročit 10 %.
Při čištění postupujte opatrně, přílišné drhnutí by mohlo povrch poškodit. Na závěr vždy důkladně smyjte všechny zbytky použitého čistidla a fólii vysušte jelenicí na okna.
V žádném případě však nepoužívejte k čistění přípravky, které jsou zabarvené. Jejich pigmenty by mohly nechat na fólii barevné stopy. Pokud si nebudete jistí, zda vybraný přípravek je vhodný k použití, vyzkoušejte jej na malém kousku povrchu, nejlépe na méně viditelném místě.
Údržba akrylátového povrchu
Praktičtější a odolnější jsou matné akrylátové povrchy, které se snadno udržují. Při transportu a montáži jsou akrylátová dvířka chráněna folií, která se strhává až po smontování nábytku. Hned po odstranění ji postříkejte antistatickým přípravkem ve spreji (např. Pronto), který prostoupí póry akrylátu a uzavře je. Během 14 dní dojde k úplnému vytvrdnutí povrchu a ten bude výrazně odolnější proti poškození.
Antistatický přípravek běžně používejte zhruba jednou měsíčně a pokaždé ho rozetřete po povrchu bavlněným hadříkem. Potřebujete-li odstranit hrubší či přischlé nečistoty, které se objevují zejména na kuchyňské lince, použijte roztok saponátu a vody. Postupujte jemně a na závěr povrch pět ošetřete antistatickým sprejem. Jen tak si matná akrylátová dvířka zachovají svou dokonalou hladkost a jemnost na dlouhou dobu.
Vystačíte si s mýdlovou vodou
Matného efektu lze dosáhnout také použitím kvalitních polyuretanových barev a moderních výrobních technologií. Nicméně i v případě údržby matného lakovaného povrchu platí, že je na prvním místě šetrné zacházení. Hrubé drhnutí by mohlo vést ke ztrátě matného efektu, což mohou způsobit i příliš agresivní čistidla, díky nimž by navíc na nábytku mohly vzniknout barevné změny či skvrny.
K běžné údržbě matných lakovaných povrchů tedy stačí pouze vlažná voda s trochou mýdla nebo saponátu a měkký hadřík. Vyvarujte se používání různých pískových čističů, acetonu, benzinu a přípravků s obsahem alkoholu.
Publikováno: 4. 9. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová