reklama

Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí

Dny se krátí, noci jsou čím dál chladnější a vy přitom tolik milujete večery trávené na terase, s kterými bude za krátko konec. Nebo ne? Postavte si zimní zahradu a posezení pod hvězdným nebem se nemusíte vzdávat ani v zimě. Rozšíříte si obytný prostor i možnosti trávení volného času.

Ocel, nebo hliník?

Základem je výběr kvalitního dodavatele, který by vám měl připravit spolehlivou dokumentaci. Pro dobře fungující zimní zahradu je nezbytně důležitý také výběr správných materiálů.

Na počáteční poradě s projektantem ohledně nosné konstrukce rovnou zavrhněte plastové profily. Ty se hodí leda pro výplňové prvky do svislých částí. Lepší je použít ocelovou konstrukci, ale stačí třeba i ta z hliníku. Jeho výhodou je, že je levnější, pevný, má dlouhou životnost a nevyžaduje skoro žádnou údržbu. Přesto je lepší hliníkovou konstrukci pro větší bezpečnost v zimním období, kdy na střeše leží sníh a fouká vítr, vyztužit podpůrnými ocelovými sloupy a rámy.

Co se týká okenních profilů, stačí vybrat jen hliníkové, které mají tzv. přerušený tepelný most. To znamená, že využívají izolační vlastnosti plastu, který je vložen mezi dvě vrstvy hliníku a tím zabraňuje předávání tepla s chladnějším vnějškem. Ty je možné doplnit izolačním dvojsklem, případně trojsklem.

Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí
i (Zdroj: Dafe-plast)
Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí

Kam zimní zahradu situovat?

Důležitá je také orientace zahrady. Jde-li to, směřujte ji na jihovýchod nebo jihozápad, protože tam nebude odpoledne svítit přímé slunce. Bohužel v tomto rozhodování hraje roli celková dispozice domu, takže člověk si někdy prostě nemůže vybírat.

Pokud jste tedy nuceni zimní zahradu orientovat na sever nebo jih, nezapomeňte na stínění v podobě předokenních rolet nebo zvolte alespoň speciální zasklení. Severní strana je přece jen chladnější a bývá tam po většinu dne stín, proto se sem hodí izolační skla s nízkou hodnotou součinitele tepla.

V jižně orientované zimní zahradě si sice užijete dostatek světla i tepla, ale toho v létě asi budete mít plné zuby. Je proto lepší investovat do speciálních protislunečních skel nebo vhodné stínící techniky.

Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí
i (Zdroj: Dafe-plast)
Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí

Jak omezit rosení skel?

Pravdou je, že vlhkost vzduchu je v každém interiéru jiná a souvisí s mnoha aspekty. Neznamená to však, že když budete v zimní zahradě pěstovat tropické rostliny nebo do ní umístíte bazén, že bude automaticky docházet k rosení skel. Záleží totiž především na použitých materiálech a kvalitě provedení. A také na tom, jak dodržujete zásady větrání a vytápění.

Ideální je větrat pomocí otvíravých prvků ve střeše nebo v plášti zimní zahrady. Ty by měly být umístěny proti sobě, tedy napříč konstrukcí, aby došlo k zajištění dostatečného proudění čerstvého vzduchu. Nejpohodlnější je samozřejmě automaticky řízené odvětrávání, kdy je mechanismus napojen na teploměr a vlhkoměr a systém je tak schopný řídit celé klima přesně podle potřeb interiéru zimní zahrady.

Nicméně vlhkost vzduchu závisí také na tom, jakým způsobem zahradu vytápíte. Ideální je podlahové vytápění, u kterého máte jistotu, že teplo se bude šířit rovnoměrně, takže nebude docházet k nežádoucí kondenzaci par. Například krbovými kamny zimní zahradu asi také vytopíte, ale vzhledem k tomu, že nebude vytápěna rovnoměrně, pravděpodobně bude docházet k rosení skel.

Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí
i (Zdroj: Minirol)
Díky zimní zahradě pro vás léto nikdy neskončí

Publikováno: 10. 8. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová