reklama

Pryč se starým, dovnitř s novým aneb Jak si poradit s rekonstrukcí

Možná jste se v karanténě rozhodli udělat ve svém bydlení změny i vy. Rekonstrukce a modernizace domácnosti je skvělý způsob, jak osvěžit nejen svůj domov.

i (Zdroj: Unsplash.com)
Pryč se starým, dovnitř s novým aneb Jak si poradit s rekonstrukcí

Být zavřený ve stejném prostředí několik týdnů či měsíců je pořádný záběr na psychiku člověka. Dennodenně potkáváte stejné lidi, díváte se na ten samý nábytek a stěny. Jestli jste si právě řekli „a dost“, je na řadě rekonstrukce. Jak na ni?

Výměna nábytku, nebo trocha bourání?

Na začátek si rozmyslete, jaké změny ve své domácnosti chcete dělat – bude to jen výměna nábytku, nebo se pustíte do bourání zdí, pokládání nové podlahy a malování? Odpověď na tuto otázku vám usnadní i přemýšlení nad financováním. Na menší rekonstrukce nebo na koupi nového nábytku postačí i vlastní úspory na spořicím účtu. Na větší zásahy možná bude potřeba úvěr.

Dnes máte k dispozici možnost konzultace s designérem a architektem. Odborníci vám poradí, co je potřeba změnit a za který konec rekonstrukci uchopit. Pomohou také s otázkou financování a často rekonstrukci navrhnou tak, abyste se vešli do stanoveného rozpočtu. Nebojte se je proto oslovit.

Svépomocí, nebo přes firmu?

Rekonstrukce svépomocí má jisté výhody. K těm největším patří úspora peněz. A také budete mít jistotu, že vše bude podle vašich představ. Pokud se něco nepodaří, nemusíte se dohadovat s firmou, čí je to chyba. Na druhou stranu se taková rekonstrukce může obrátit proti vám, a nakonec se ještě nepěkně prodražit. Raději se do rekonstrukce svépomocí pusťte jen při méně rozsáhlých opravách –obměna nábytku, nová malba na zdi, menší stavební úpravy.

Povolat na pomoc stavební firmu se vyplatí při větších rekonstrukcích, zejména pak tam, kde se plánuje zasahovat například do dispozice nebo rozvodů (elektřiny, vody, plynu). Pravděpodobně to bude stát o něco více peněz, ale máte jistotu, že vše bude podle předpisů. Doporučujeme pohlídat si smlouvu a mít v ní uvedeny i podrobnosti, které se týkají například nákupu materiálu a prací. Definujte si jasně termín, do kdy budou práce hotové a kdo ponese odpovědnost za chyby.

Obětujete čas

Když se do rekonstrukce pustíte po vlastní ose, myslete na to, že vám to zabere nějakou dobu a pravděpodobně budete muset oželet pár víkendů s kamarády nebo rodinou. Proto si dopředu rozmyslete, jestli jste opravdu ochotni obětovat svůj čas, klidně i několik měsíců, na úkor ušetření peněz. Musíte také vědět, které pracovní postupy zvládnete opravdu sami, případně že víte, kde hledat pomoc. A buďte připraveni, že záruku na vaši práci vám nikdo nedá, zlobit se pak můžete jen sami na sebe.

Obětujete peníze

Svěřit rekonstrukci do rukou profesionálů, kteří mají zkušenosti a poskytnou vítanou záruku, se jeví jako dobrý nápad. Za cenu, že rekonstrukce vyjde o něco dráž, získáte čas, který byste jinak museli strávit prací. Navíc si stavaři s rekonstrukcí poradí rychleji než vy. A také mají k dispozici potřebné speciální nářadí. Vás by zapůjčení mohlo stát i desítky tisíc korun.

Pokud se tedy chystáte na modernizaci nebo menší rekonstrukci, klidně se do toho pusťte sami. Ve většině případů ani nebudete potřebovat půjčku a vystačíte si s vlastními úsporami. S těmi vám pomůže spořicí účet, kam si můžete peníze odkládat, a tak postupně spořit. Větší a rozsáhlejší rekonstrukci svěřte do rukou profesionálů. Může to být dražší, ale budete mít záruku pro případ, že budete řešit určité nedostatky a vady.

Publikováno: 4. 6. 2020, Autor: autor: Komerční prezentace