reklama

Lesklý nábytek prosvětlí a zvětší interiér

Potřebujete zvětšit interiér? Pořiďte si světlý lesklý nábytek. Potřebujete prosvětlit nějaký kout? Lesklá skříňka odrazí světlo do místnosti a tím ji projasní. Jaké máte ale možnosti, když nakupujete lesklý nábytek? Z jakých materiálů vybírat?

Lesk se dá definovat jako schopnost plochy odrážet světlo. Rozlišujeme – vysoký lesk, lesk a pololesk, přičemž vysoký lesk odpovídá odrazu dopadajícího světla na předmět, od kterého se světlo odráží v jednom směru. Oproti tomu pololesk se vyznačuje tím, že se dopadající světlo při odrazu od předmětu rozptyluje.

Síla lesku se měří pomocí leskoměru. „Zjednodušeně řečeno, tento přístroj měří poměr intenzity dopadu a odrazu světla v daném místě měřeného povrchu. Výsledný stupeň lesku je vyjádřen na stupnici od 0° do 100°,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu společnosti Dřevojas.

Stupnice lesku:
Vysoký lesk > 90°
Lesk 61–90°
Pololesk 31–60°
Polomat 11–30°
Mat 0–10°

dvere-master-kombinace-lakovane-sklo-sklo-staveb-pouzdro-aktive-foto-zdroj-j-a-p-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Fóliované povrchy vyjdou nejlevněji

„Nejlevnější variantou jsou fólie ve vysokém lesku. V kombinaci s MDF deskou máte nábytek v efektním designu a přitom v potřebné kvalitě. Fólie ve vysokém lesku má vysokou hloubku lesku a je odolná vůči teplotě až do 70 °C a zvládne až 80% vlhkost. V nabídce je široké spektrum barevných odstínů, ze kterých si ten svůj najdou i ti nejvybíravější zákazníci,“ říká pan Martin Dusík, ze společnosti Trachea, která se zabývá výrobou nábytkových dvířek.

TIP LIVING.CZ: Při nákupu sáhněte raději po výrobku, který stejný dekor nejen na přední, ale i zadní stranu dvířek. Obyčejný bílá fólie zadní strany dvířek zbytečně ruší prostor při každém otevření dvířek.

folie-vysoky-lesk-malina-foto-zdroj-trachea.jpg

Zdroj: archiv redakce

Akrylát vydrží hodně a dá se i opravit

Akrylátová dvířka patří zákazníků k vyhledávaným materiálům. Jde o velmi robustní a kvalitní typ materiálu, kdy je nosná dřevotřísková deska opatřena akrylátovou vrstvou z jedné nebo obou stran a doplněna ABS hranami. Vyrábí se ve vysokém lesku i matu.

Vedle stálobarevnosti patří k výhodám také vysoká odolnost proti vlhkosti a účinkům UV záření. Vyznačuje se mimo jiné i zdravotní nezávadností a je vhodný pro alergiky či malé děti. Materiál je navíc značně mechanicky odolný. Pokud přesto dojde k poškrábání, lze jej snadno opravit za pomoci speciální opravné sady.

t-acrylic-mat-bila-a-lesk-hlinik-foto-zdroj-trachea.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stříkaný lesk pro běžný provoz

Lakovaný vysoký lesk je v podstatě možné využít v jakémkoliv interiéru, jeho nevýhodou je poněkud menší odolnost proti výše jmenovanému akrylátu. Nicméně jeho kvalita je naprosto dostačující pro běžně užívané interiéry a ani v rodinné kuchyni se ho bát nemusíte.

Je zažitým mýtem, že kvalitu lakovaného povrchu určuje počet vrstev laku. To ale není pravda. „Více vrstev laku se minimálně podepisuje na jeho vyšší lesklosti nebo odolnosti vůči oděru, či poškrábání, ovlivňuje ale hladkost povrchu. Pokud není dílec dokonale hladký, dokáže deset vrstev laku tento problém zakrýt, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu.“ Ing. Zdeněk Blažek, z Dřevojasu.

retro-foto-zdroj-drevojas.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zrcadlo jako další okno

Zrcadla disponují nejvyšším stupněm lesku a díky tomu v něm můžete vidět přesné obrysy vás samotných či různých předmětů. Zrcadla by neměla chybět v žádném interiéru, protože ho dokážou opravdu prosvětlit, zvláště umístíme-li ho proti oknu nebo zdroji světla, vytvoří efekt dalšího průhledu ven.

grafosklo-kuch-obklad-strom-foto-zdroj-jap.jpg

Zdroj: archiv redakce

Sklo – domů pouze tvrzené

Hned za zrcadlový povrch se s vysokou odrazivostí světla řadí sklo. To tak může do interiéru vnést pro něj typický vysoký lesk jak ve své čiré podobě, tak i třeba lakované, barevně tónované.

V interiéru se používá výhradně sklo tvrzené. „Kalené sklo je velmi odolné a v normálním provozu takřka nerozbitné. Pokud by náhodou došlo k cílenému nárazu do rohu skla, výsledkem budou tupoúhlé střepy, o které se nepořežete. Zajímavou variantou je také Grafosklo – se zataveným vnitřním motivem a speciální bezpečnostní folií. V tomto případě se sklo při prudkém nárazu ani nevysype – neostré střepy zůstanou zachycené právě v bezpečnostní fólii,“ říká pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P..

Foto: Trachea, J.A.P., Dřevojas

Publikováno: 26. 6. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce