Vy ještě nepěstujete svoji zeleninu? Má spoustu výhod. Jen u ní víte, co vlastně jíte: jak rostla a čím byla ošetřovaná. Zelenina v supermarketech někdy více připomíná chemický vzorec, než organickou potravinu. Navíc ceny dosahují astronomických výšin. A co je nedůležitější, domácí zelenina vždy lépe chutná!
O co tedy jde?
Dokonce i v rozlehlé Americe bojují lidé s nedostatkem místa. A tak spoustě drobným pěstitelům pomohl nápadem čtvercové zahrádky (často označovanou zkratkou vycházející z anglického názvu SFG) bývalý vojenský inženýr Mel Bartholomew.
Eliminoval nevyužité prostory tak, že místo do řádků začal sázet do čtverců. Výsledný potřebný prostor vás možná i překvapí. Na stejnou sklizeň je potřeba pouze jedna pětina původní plochy políčka.
Zkuste sami natáhnout ruku, kam se až pohodlně dostanete a zjistíte, že si můžete dovolit mít záhon o celkových rozměrech 120 x 120 cm. Název Square Foot Gardening je odvozen od měrné jednotky „stopa“, jednotlivé čtverce uvnitř mají dle Bartholomewa 30–40 cm, tedy 1 „stopu“.
Pouhé tři kroky
Stačí tři jednoduché kroky a máte hotovo! Tak to asi úplně ne, ale o nic extra složitého rozhodně nejde. Nejdříve je potřeba si rozmyslet, jestli budete pěstovat na zahrádce na původním záhonu nebo na vyvýšeném místě třeba na malé lodžii. Čím menší prostor máte, tím musíte čtverce zmenšit nebo omezit jejich počet.
Také promyslete, zda se o minizahrádku nebudou starat i děti, mějme na paměti, že nedosáhnou tak daleko jako dospělí. Pokud můžete minizahrádce dopřát více místa, udává se, že šikovně využitých 200 x 120 cm bohatě nasytí celou rodinu!
Krokem číslo jedna je vyrobení (ideálně dřevěné) mřížky či boxu (tj. včetně dna), krokem dva naplnění substrátem a krokem tři samotná výsadba. U kroku dva vám možná pomůže vlastní kompost, tak ho neváhejte nenechat zahálet. Ideální poměr je 1/3 hrubozrnného vermikulitu, 1/3 rašeliny a 1/3 kompostu. Krok tři je důležité důkladně naplánovat, chcete-li mít co největší úrodu a užívat maximální vegetační období. Před sázením se doporučuje navlhčit substrát tak, aby při zmáčknutí do pěsti držel u sebe, ale nekapala z něj voda.
Podívejte se na video:
Jak sázet?
Když máme vše připraveno, zbývá nám pro mnohé nejzábavnější část – sázení. Obecně platí, že extra velké plodiny sázíme jednu do čtverce 40 x 40 cm, velké vysazujeme v počtu čtyř kusů, středních zasadíme maximálně devět a malých šestnáct. Vše musíme umístit rovnoměrně, aby měly rostliny dostatek prostoru kolem sebe. A konkrétně?
Pro lepší představu pěstitelů začátečníků uvádím příklady. Do jednoho čtverce o rozměrech 40 x 40 cm se vejdou: dvě mini okurky nebo jedna okurka hadovka, dvě rajčata, pět kedluben, čtyři ledové saláty, patnáct pórků, patnáct mrkví, jedna až dvě papriky, pět bulvových fenyklů, čtyři listové saláty, dva cukrové melouny, jedna popínavá fazole, čtyři hlávkové saláty, jedna ředkev…
Kromě uvedených plodin můžete nasadit i rukolu, bazalku nebo třeba pažitku.
Jakmile z jedné části sklidíte, sázíte hned další a na jídelníčku bude příjemná změna. Nakonec je ještě nutné doladit oporu, která poslouží pro popínavé rostliny nebo třeba rajčata.
Tip Living.cz: Chcete-li přidat na atraktivitě minizahrádky, vsaďte mezi zeleninu i okrasné květiny. Takový afrikán má navíc v zahrádce i biologickou funkci, jeho pyl a nektar přitahuje užitečný hmyz. Dále se bude v zahrádce dařit i astrám nebo ostálkám. Tak hurá přeměřit lodžii, ať letošní úrodu ještě stihnete.
Publikováno: 22. 6. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová