Hlavní devizou moderní vily je její jedinečné umístění, které předurčilo architektonický koncept stavby, ale také pojetí osvětlení, které bylo koncipováno tak, aby se objekt po západu slunce proměnil v zářící dominantu Barrandovské skály.
Možná, že magie místa, které se za první republiky těšilo pověsti „malého Hollywoodu Východu“, má na svědomí jistou marnotratnost v pojetí osvětlení budovy postavené v roce 2010 v moderním stylu čerpajícího z funkcionalismu. Autorem architektonického návrhu je architekt Jiří Košťál se svými kolegy z ateliéru Studio AM, s.r.o., kompletní světelné řešení dodala společnost Zumtobel Group.
Rozložení podlaží podřídili výhledu
„Vila o rozloze 1000 m2 disponuje jedním přízemním podlažím a dvěma nadzemními podlažími. Jednoznačně nejsilnější částí projektu je jeho poloha, která předurčila architektonický koncept záměru,“ uvedl architekt projektu Jiří Košťál.
Ojedinělá poloha byla příčinou „obrácené dispozice“, kdy obytné podlaží s terasou po obvodu a panoramatickým výhledem je ve druhém patře, a naopak ložnicové podlaží je o patro níže.
V přízemí se nachází krytý bazén navazující na terasu s venkovním bazénem a sezením umístěným pod jeho úrovní. Ryze moderní pojetí bazénu, terasy i zahrady doplňují vzrostlé stromy dotvářející jedinečný genius loci místa.
Zařízení vily je stejně jako dům ryze moderní a minimalistické. Využívá rozlehlé vnitřní prostory tak, že každý objekt má své místo, kde může být obdivován jako solitér. Tmavou podlahu v dřevodekoru doplňuje paleta základních barev bílé, šedé a černé.
Osvětlení v hlavní roli
Důležitou roli hraje osvětlení, jehož projekt ovlivnila jedinečná poloha vily. „Řešili jsme zejména nenásilné zvýraznění architektury po západu slunce a taktéž jsme dbali na rozmístění svítidel při pohledu zvenku,“ uvedl ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic Jan Vacek.
Nasvícen je celý interiér i exteriér včetně terasy, schodiště, vstupů a prostranství před garáží. „Po dohodě s panem architektem byla použita svítidla s homogenními vyzařovacími charakteristikami se speciální optikou pro společenské prostory a spotová svítidla pro zvýraznění prvků,“ doplnil Jan Vacek.
Speciální optika vyniká svými anti oslňujícími vlastnostmi, kdy při přímém pohledu do svítidla nedochází k oslnění ani při nastavení vysoké intenzity přes 500 luxů.
Celý světelný systém je napojený na protokol DALI pro jednoduché a inteligentní ovládání řízení osvětlení. V objektu nechybí dotykové panely s přednastavenými scénáři pro jednotlivé situace vyžadující odlišný typ osvětlení, jako je například sledování televize, soustředěná práce či návštěvy přátel.
Publikováno: 15. 6. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce