Sucho je právem velice aktuální téma. Takové jako v posledních dvou letech u nás bylo naposledy na konci čtyřicátých let. Není tedy úplnou novinkou, ale nyní to bohužel vypadá, že se nejedná o jednosezonní záležitost. Vyzrát na něj? To by bylo hezké! Na sucho se moc vyzrát nedá, ale dá se na něj alespoň připravit. A jak?
Co je doma, to se počítá
Prvním pravidlem je prevence šetření s vodou. Nejvíce vody spotřebujeme v koupelně a to asi 40 %. Pouze výměnou koupele v napuštěné vaně za nepříliš dlouhé sprchování úspornou hlavicí můžeme ušetřit dvě třetiny spotřebované vody. Dalším předpokladem jsou dobře těsnící baterie, modernější pákové pak ještě mívají oproti klasickým kohoutkům ekonomičtější míchání teplé a studené vody.
Dalších 30 % celkové spotřeby vody má v domácnostech na svědomí toaleta. V dnešní době už převažují tzv. duální systémy splachování, kdy se dá správným používáním ušetřit až 8 litrů vody na jedno spláchnutí. I zde platí předpoklad dokonale těsné splachovací nádoby.
10 % protočíme v kuchyni. V kuchyni je pro nás jedním z největších pomocníků a zároveň úsporným řešením myčka nádobí. A když jsme u spotřebičů, neměli bychom opomenout ani pračku. Víte, že pračky s horním plněním mají oproti klasickým s předním plněním až 3x větší spotřebu vody? Množství použité vody na praní logicky snížíte i efektivním využíváním, kdy je pračka v rámci svých možností plná. Šetřit se dá také při úklidu, stačí nemáchat špinavý hadr pod tekoucí vodou, ale napustit si kyblík.
Stará dobrá dešťovka
Využívání dešťové vody by mělo být naprosto přirozené, ale zřejmě zpohodlněním došlo k tomu, že jsme se od tohoto zvyku upustili. Nyní je nejvyšší čas se k němu opět navrátit. Použití dešťové vody na zalévání je navíc pro rostliny mnohem prospěšnější, protože je měkká. Zalévat bychom měli brzy z rána či pozdě večer, kdy je menší výpar.
Vzhledem k dlouhým letním dnům sucha určitě není od věci odchytávat vodu celoročně. Na druhou stranu si moc dobře pamatuji, jak jsme se jako malí chodili dívat do starého sudu na larvy komára, ale i tomu se dá zabránit. Stačí nádrž umístit pod povrch či ji mít dobře uzavřenou. Dešťovka však není vhodná jen na zalévání. Stejně úspěšně v ní můžete prát a používat ji na splachování toalety.
Na mnoha parcelách se vyskytují staré studny. Možná už studna nesplňuje kvalitu pro pitnou vodu, ale jako zdroj užitkové vody by se v domě i na zahradě využít dala. Za rozbor zaplatíte 500 až 1000 Kč a víte přesně, co ve vodě máte. Z vlastní zkušenosti mohu znovuvyužití studny doporučit. Stačil jeden proces čištění a už nám ušetřila mnohonásobně více právě při praní a splachování záchodu. Když dojde v nádrži voda dešťová, může posloužit jako záchrana pro zalití.
Kouzlo jménem šedá voda
Pod termínem šedá voda si představte vodu zejména z koupelen (umyvadlo, vana, sprcha) a případně z kuchyní (dřez, myčka), která neobsahuje fekálie a moč. Po úpravě na tzv. bílou vodu ji pak můžete využít pro splachování záchodu a zalévání zahrady.
Nejjednodušší je využívat šedou vodu ze sprchování, protože bývá nejčistší. Zařízení pro recyklaci šedých vod je velký výběr. Většinou fungují na stejném principu, kdy jsou využívány aerobní biologické procesy s následnou dezinfekcí (UV zářením, chlorem, ozonem apod.). Obecně platí, že čím dříve se voda spotřebuje, tím jednodušší je její čištění. Použití šedé vody z kuchyní má svá specifika podle stupně zatížení znečištěním, ale už i to je velmi rozšířené.
Aby zelená zelenou byla
Na zahradě stejně jako doma zkontrolujte těsnost kohoutků a hadic. Zaléváním z konve si procvičíte fyzičku a ještě uspoříte. Při zalévání hadicí se množství vody těžko kontroluje. Pokud pěstujete v truhlíkách, samozavlažovací kusy zabraňují zbytečnému přelití.
Investici do automatické závlahy větších ploch, která simuluje pravidelné zalévání, ocení nejen milovníci cestování. Z dlouhodobého hlediska problém neřeší, někde se voda brát musí, ale pozitivní je určitě fakt, že mohou pracovat v noci v době nejnižšího výparu. Oproti zalévání přes den tak ušetří až 30 %.
Publikováno: 25. 5. 2020, Autor: autor: Gabriela Povýšilová