Kuchyňská pracovní deska je namáhanou a nejčastěji využívanou komponentou v každé kuchyni, a proto bychom se při jejím výběru měli zaměřit na kvalitu. Ale, co když se nám zachce okusit trochu toho luxusu?
Umělý kámen
Umělý kámen má oproti tomu přírodnímu velkou výhodu. Coby materiál pro kuchyňskou pracovní desku jej každý ocení především pro jeho neporéznost, tvárnost a možnost snadné úpravy v případě poškození. Oproti přírodnímu kameni lze také u imitace velice hravě obnovit původní lesk, a to sice zbroušením a vyleštěním. Množství barevných pigmentů umožňuje nabídku široké škály barevností a rovněž zpracování desky z umělého kamene je daleko variabilnější a snazší – tudíž méně nákladné.
Skleněná kuchyňská deska?
Nejen v lesklé, matné či mléčné úpravě je sklo stále více oblíbeným materiálem pro výrobu kuchyňským pracovních desek. Jeho flexibilní využití spočívá také v designových variacích, upravených pomocí sítotisku, či skulpturních povrchových úprav a texturování. Silné bezpečnostní sklo je kalené při teplotě 650 ° C a následně finálně upravováno, takže jeho míra odolnosti si s běžnou, laminovanou pracovní deskou v ničem nezadá, ba naopak. Skleněná kuchyňská deska má lepší odolnost proti teplu, škrábancům i nárazu.
Hliněná pracovní deska
Díky inovativním výrobním postupům se nejnovější trendy světa kuchyní pyšní i keramickými, tedy hliněnými deskami. Výjimečné vlastnosti získává materiál ve výrobě působením tlaku, vysokých teplot a chlazení. Bez problémů odolává vysokým teplotám podobně jako sklo. Povrch je odolný proti UV záření, dezinfekčním a čisticím prostředkem. Hladký přírodní povrch keramiky ladí s jakýmkoliv stylem nábytku. Navíc za pomoci moderních technologií se aktuálně vychytalo i těch pár drobných nedokonalostí, jako například nepraktické spáry, které původně tento materiál, coby kuchyňská deska, skýtal. Na rozdíl od přírodního kamene není keramický povrch nasákavý. Šance nemají ani bakterie, plísně či houby..
Lucie Sýkorová
Foto: Homedit.com
Publikováno: 22. 6. 2015, Autor: