Dnes si asi jen stěží představíme, že bychom u jídla neseděli u stolu. Dnešní trendy propojování obytného prostoru, kuchyně a jídelny kladou i na výběr nábytku a nejvíce z nich na výběr jídelního stolu, vysoké požadavky. Kuchyň a jídelna, i když od sebe vzdálené, tvoří jeden celek, takže předpokládáme jeho zařízení stejnou soupravou nábytku
Zařízení ve stejném duchu umožňuje dosáhnout celistvosti interiéru, jehož styl se samozřejmě může, ale nikoli musí uplatnit i v dalších místnostech bytu či domu.
Jídelny – velká inspirativní fotogalerie
Moderní sestavy jsou dnes běžně osazené nejkvalitnějšími výsuvnými mechanismy. Pracovní desky se stále ztenčují. Povrchy pracovních ploch jsou ze skla. Často jsou dnes odděleny kuchyňské části od jídelen pouze pracovními ostrůvky či poloostrůvky. Ty jsou podle zásad ergonomie vždy nižší než části s dřezem a myčkou.
Pro moderní jídelnu dneška například kulatý stůl s bílými židlemi může být ta pravá volba. Přestože budou v celém interiéru převládat světlé barvy, nemusí prostor vypadat jakkoli fádně. Barevně jej oživí a promění tmavé vestavné spotřebiče v příjemných kontrastních barvách. Bílý nábytek akcentovaný tmavými doplňky vytváří jednoznačně luxusní a elegantnídojem.
Velká fotogalerie moderních interiérů
A nyní k jídelním stolům, protože ty by neměly chybět v žádném bytě, v žádné domácnosti. Schází se u nich rodina a někdy je opravdovou vzácností, když se alespoň jednou za čas sejdou u stolu všichni a ve stejnou dobu. Výška správného jídelního stolu se má pohybovat v rozpětí mezi 72 a 76 cm. Je samozřejmostí, že velikost jídelního stolu vybíráme podle počtu strávníků a tehdy platí pravidlo, že jedna osoba u stolu potřebuje kolem sebe prostor 60×40 cm. Z toho vyplývá: pořídíme-li si hranatý stůl pouze pro dvě osoby, měl by mít ideální rozměry 120×80 cm. Pokud jsme si vybrali stůl kulatý, je potřeba mít na paměti, že zabere víc místa. Nejskladnější je obdélníková varianta stolu. Kulatý stůl pro 6 osob má obvykle průměr 120 cm.
Dalším spojujícím prvkem těchto prostor je samozřejmě osvětlení. To má více funkci, než jen osvětlovat prostor tak, aby nám usnadnilo práci, ale zároveň je dobrým pomocníkem pro podtržení atmosféry například při konverzaci rodiny u jídelního stolu. Volíme tedy do jídelny i kuchyně stejný typ osvětlení, pouze v jiném rozměru. Obecně platí, že v dobře osvětlené místnosti si můžete dovolit tmavší odstíny.
Nejen osvětlení, ale i podlaha je samozřejmým spojujícím prvkem. Ke světlému nábytku moderních jídelen bude přirozeným kontrastem například marmoleum v tmavších odstínech jako jsou lava, graphite, aubergine nebo coffee. Ze světlejších odstínů marmolea, které může skvěle doplnit prostory vybavené například červeným nábytkem, jsou to: papyrus white, mist gray, moraine.
Pamatujte při výběru barev do jídelny, že teplé odstíny podporují chuť k jídlu, červená nejvíc. Pokud chcete děti u společného jídelního stolu zklidnit, prostředí, ve kterém budou jíst, by na ně mělo působit příjemně, ale decentně, tudíž žádná divočina, která v nich bude vzbuzovat pocit, že teď je čas na hraní a ne na jídlo. Zkrátka někdy je málo prostě více a v jídelně propojené s kuchyní to může znamenat opravdu hodně.
Pro další informace o jídelnách můžete přejít na naše články: Jak vybrat barvy do jídelny a Jídelna podle Feng Shui.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: trendszine.com, furniture.trendzona.com
Publikováno: 4. 7. 2012, Autor: