Někdy zkrátka, ať chceme nebo ne, zopakujeme při rekonstrukci dispoziční chyby původního prostoru kuchyně, jsme zkrátka konzervativní, a to se nemusí v tomto případě vyplatit. Stane se nám, že podceníme potřebu dostatečně velkého prostoru při stolování, nezajistíme si dostatečně velký odkládací prostor, anebo si pořídíme nízké skříňky a ke každé činnosti se pak musíme nepřiměřeně ohýbat. Podívejme se tedy na to, jak má vypadat dispozičně správně vyřešená kuchyň.
Existují totiž jistá pravidla, která se v zájmu naší spokojenosti s kuchyňským prostorem vyplatí dodržet.
Jedním z nejdůležitějších požadavků je dodržení postupného řazení pracovních ploch: od mycího centra přes přípravné, až k varnému centru. Na začátku i konci nelze opomenout odkladní plochy. Takto řazené vybavení kuchyně odpovídá běžným a tudíž nejčastějším požadavkům. Na ploše, která má alespoň 80 cm, je pak možné pohodlně připravovat jídlo.
Umístění chladničky se může ukázat také jako dosti podstatný problém. Jedná se totiž o spotřebič velkých rozměrů. Je třeba jej umístit tam, kde k němu bude sice dobrý přístup, ale zároveň nebude nikomu a nikde zavazet. Vedle chladničky často řadíme takzvaný technický blok, což znamená skříňku s vestavnou troubou, která je v úrovni pasu a očí. To znamená, že dno trouby je v pravděpodobné výšce 115 cm. Nad vestavnou troubou může být umístěna ještě trouba mikrovlnná.
Výšky všech kuchyňských ploch, pracovních desek a zařízení by měly odpovídat tomu, kdo zde pracuje nejčastěji. I dno dřezu má své nejvhodnější umístění, je to v místech, kde na něj můžeme volně položit dlaně. Nebude-li tomu tak, a my se budeme muset nad dřezem ohýbat, byť by to bylo jen v úhlu 20°, budou nás bolet záda. Nejvyšší police by neměla být výš než 185 cm od podlahy.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Varnou desku v rohové sestavě neumisťujeme nikdy přímo do rohu. Mohlo by pak snadno dojít k úrazu v kuchyni. Od rohu pracovní kuchyňské desky by měl být sporák nebo varná deska umístěna až ve vzdálenosti dalších minimálně 30 cm.
Mezi stolem a kuchyňským nábytkem musí být také dostatečný prostor, jehož vzdálenost je doporučována minimálně 100 cm. Pokud tak tomu nebude, bude se nám špatně manipulovat například s plechy na pečení při vyndávání z trouby. Chybné je i umístění varné deska a pečící trouby blízko dveří. Správné umístění varné desky je takové, kdy odstup dveří od kuchyňské linky je minimálně 20 cm.
Ergonomie na pracovišti, byť by tím pracovištěm byla pouze naše vlastní kuchyň, nám pomáhá řešit pohodlí a bezpečnost. A tyto dva faktory jsou velmi důležité, abychom si práci v kuchyni neznechutili a nestala se pro nás bolestivou a obtěžující záležitostí.
Dalším zajímavým článkem pojednávajícím o rozmístění a plánování kuchyňského zařizovacího nábytku jsou články: „Kuchyň ve tvaru písmene G“ a „Kuchyň ve tvaru písmene U“.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: minimalisti.com
Publikováno: 21. 9. 2012, Autor: