reklama

Drtiče odpadů – jsou nutné?

Prozatím v českých domácnostech nejsou drtiče odpadů příliš obvyklým vybavením. Tradicí jsou spíše v Americe, kde se nejvíce začaly objevovat od třicátých let 20. století. Velký přínos mohou znamenat v domácnostech, kde je mnoho osob, a vzniká tam tedy i velké množství domovního odpadu. Část lze samozřejmě i úspěšně třídit, ale vždy se najde i takový odpad, který se do drtiče hodí.

i (Zdroj: archiv redakce)
Drtiče odpadů – jsou nutné?

Bohužel je potřeba si uvědomit to, že drtič odpadu v domácnosti byl, je a bude vždy hlasitým pomocníkem. V tomto zařízení se totiž odpad rozřezává speciálními noži a podle složení odpadu tedy záleží na tom, jak velký hluk způsobí. V tomto směru je další nevýhodou upevnění drtiče přímo k odpadové trubce, jejím prostřednictvím se pak šíří hluk do konstrukce domu. A jelikož jsme národem panelákovým, mohlo by to mít neblahý vliv na dobré sousedské vztahy.

Co se týče vzniklé formy rozdrceného odpadu, jedná se o v podstatě o odpadkovou kaši, která je obvykle mastná a má tendenci se usazovat a zanášet stěny trubek. Mastnota se váže ke stěnám a zvláště tehdy, pokud průtok potrubím není dostatečně rychlý. Hlavně z tohoto důvodu je instalace drtiče v našich podmínkách vhodná obvykle jen v rodinných domech, které již při stavbě mají kanalizaci dimenzovanou na tento drtič, a v přípravných konstrukčních plánech je tedy na vše pamatováno.

Drtiče odpadů – jsou nutné?
i (Zdroj: archiv redakce)
Drtiče odpadů – jsou nutné?

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Drtiče odpadů – jsou nutné?
Drtiče odpadů – jsou nutné? (Zdroj: )
Drtiče odpadů – jsou nutné?
Drtiče odpadů – jsou nutné? (Zdroj: )
Drtiče odpadů – jsou nutné?
Drtiče odpadů – jsou nutné? (Zdroj: )

Navíc je nutné uvědomit si, že drtič nelze považovat za univerzální metodu zbavení se veškerého odpadu. Je jasné, že jeho pravidelné používání nám zajistí menší množství celkového domovního odpadu, za který se musí platit. Nelze v něm však zlikvidovat veškerý odpad v domácnosti. Pokud máme malé děti, je potřeba navíc dohlédnout na to, aby se v drtiči neobjevily například hračky apod.

Co můžeme dát do drtiče:
zbytky jídla z talířů
skořápky od vajec
čajové sáčky
slupky od brambor
skrojky a slupky ze zeleniny a ovoce
drobné kůstky
zvadlé kytice
cigaretové nedopalky
papírové utěrky a kapesníčky

Co nesmíme dát do drtiče
kov
železo
sklo
plasty
gumu
tkaniny
látkové utěrky
plenky
igelit
dřevo

Drtiče jsou nastaveny tak, aby se zastavily, pokud vám do nich nedopatřením upadne např. vidlička. Někteří odborníci se shodují, že používání odpadu šetří životnost odpadních trubek. Nasekaná směs se totiž neusazuje v jejich záhybech, a pokud jsou v ní i ostřejší částečky, vrstvy usazeného tuku odírá a strhává s sebou. Taková směs se potom dostane do čističky odpadních vod. V opačném případě (když se zbytky z vaření dostanou do koše a na skládku odpadu) zbytky na skládce hnijí a tento proces má za následek tvorbu plynů.

Chcete-li si drtič odpadků do domácnosti pořídit, doporučujeme vám jeho instalaci zkonzultovat s odborníkem na kanalizační potrubí. Navíc bude velmi vhodné dobře promyslet, co v něm budete drtit, což vám velmi usnadní rozhodování o jeho využitelnosti.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: alibaba.com, buzzillions.com, tradekorea.com, activerain.com, bizrice.com, dexknows.com, nilodudes.com

Publikováno: 29. 10. 2012, Autor: