reklama

Čím obložit kuchyň?

Stěhujete se do nového, nebo rekonstruujete právě kuchyň? Pak jistě i vás čeká svízelné rozhodování, čím obložit stěny kuchyně. My vám v tomto článku nastíníme úskalí i výhody jednotlivých typů obložení.

i (Zdroj: archiv redakce)
Čím obložit kuchyň?

Kuchyň je místnost, která si, stejně jako koupelna, zaslouží naši zvýšenou pozornost, jde-li o její zařizování, či rekonstrukci.  Je to prostor, kde se počítá s působením různých, pro jiné místnosti nestandardních vlivů, jako je například voda, vodní pára, výpary z vaření apod. Právě pro je důležité, jakým materiálem se rozhodnete stěny vaší kuchyněchránit.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Obvykle, pakliže je kuchyň samostatná – tedy oddělená místnost, která disponuje oknem, postačí vám pro její „ochranu“ odsavač par vyšší střední třídy a kvalitní odvětrávání, které zajistí v kuchyni dobrou cirkulaci vzduchu a odvětrávání nežádoucích par. Separované kuchyně se zpravidla neobkládají celé, ale obklady se aplikují pouze na části za kuchyňskou linku tam, kde se nachází varná nebo indukční deska a pracovní prostor. Zpravidla se tato část obložení „protahuje“ po celé délce linky aby obklady působily vizuálně přívětivěji, nežli jako useknutá plocha na zdi za sporákem a pracovní deskou.

Pro oddělené kuchyně lze tedy zvolit materiál, který vyhovuje vašim estetickým a finančním požadavkům. Nemusí na něj bát kladeny takové nároky – právě díky tomu, že okno a digestoř zajistí to, že obklad nebude tolik namáhán působením výparů z vaření.

Obklady do kuchyně mohou být klasické rustikální nebo moderní prořezávané. Velmi oblíbené jsou i kamenné, skleněné či nerezové mozaiky. Můžete si zvolit například designovou mozaikumarockém stylu anebo oblíbenou imitaci kamene. Pro vintage a rustikální kuchyně lze jako obklad vybrat i dřevěné desky, které jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou.

Větší nároky na obklady jsou kladeny v případě, jedná-li se o populární kuchyně, spojené s obývacím pokojem. Zde je nasnadě, pořídit rovněž velmi kvalitní odsavač par, ale i tak musíte počítat s tím, že bude obklad více namáhán, nežli v případě oddělené kuchyně. Propojený prostor je také velmi vhodné opticky oddělit, k čemuž vám mohou dopomoci právě dobře vybrané obklady.

V případě „obývacích kuchyní“ se v poslední době ukázalo jako velice vkusné a zároveň praktické cihlové, či kamenné obložení. Vhodný je jakýkoliv odstín interiérové cihly, břidlice a velice pěkně vypadá i obklad s povrchovou a designovou úpravou pískovce anebo mramoru. Takovýto typ obkladů má velkou výhodu i v tom, že jeho pořízení je naprosto cenově dostupné a jeho aplikaci zvládne každý sám. Jde v podstatě o jednotlivé dílky, které pomocí speciálního lepidla připevňujete na stěnu a následně je přetřete voděodolným nehořlavým lakem. Kuchyň tak můžete obložit celou a opticky ji tak oddělit od zbytku místností. Obklady tohoto typu nejen, že vypadají jako pravá cihla, nebo případně kámen, ale navíc vydrží působení par, výparů, vody a dokonce jsou odolné až do 2000 stupňů celsia.

Lucie Sýkorová

Foto: oazi.net, interiordir.com, home-designing.com, hiplyfe.com, trendseve.com, beautifulkitchensblog.co.uk, beautifulkitchensblog.co.uk, thefashionmedley.com

Publikováno: 29. 10. 2013, Autor: