Kuchyň by měla být dostatečně prostorná, zvlášť slouží-li zároveň i jako jídelna. Bohužel, v našich poměrech je ale tak trochu za Popelku odstrčená do tmavých koutů či minikomůrek. Jak do malého prostoru, kam se sotva stísní kuchyňská linka, dostat ještě jídelní kout?
Vejde-li se vám jídelní kout do obývacího pokoje, máte vyhráno. Ale i tak je vhodné umístit do kuchyně alespoň malý stolek, u kterého si můžeme dát rychlou snídani a nedělat nepořádek v další místnosti. A ne vždy se jídelní zóna do obýváků hodí. Mnozí proto na koupi jídelního nábytku rezignují a svá jídla spořádají v tureckém sedu u konferenčního stolku. Poznáváte se? Tak ale jídlu nevěnujete dostatečnou pozornost a kazíte si stravovací návyky. Je dokázáno, když se na jídlo nesoustředíte a čtete si, nebo sledujete televizi, spořádáte toho mnohem víc. Následky pravidelného přejídání jsou nasnadě.
Jíst bychom tedy měli u stolu k tomu určeném, osvětleném a přívětivém. Na řadu tak přichází nerudovská otázka: Kam s ním? Někdy je potřeba vynaložit hodně důvtipu a vynalézavosti.
7 tipů, jak na malou kuchyni vyzrát:
1. Jako nejjednodušší řešení se nabízí sklopný a stohovatelný nábytek. Stůl se po použití změní v úzkou poličku, kam lze v případě potřeby odložit třeba šálek čaje či sendvič. V době oběda zvedneme desku a vznikne prostor k podávání jídla. Jednu židli můžete mít neustále připravenou a zbylé „nastohujete“ do kouta, aby nepřekážely. Takto řešené sezení je ideální pro dva, maximálně tři lidi.
2. Rozkládací stoly vám umožní pohostit doma i větší společnost. Z malého stolku pro dva snadno vykouzlíte větší, ke kterému posadíte i šest osob. I v tomto případě pro sezení doporučujeme stohovatelné nebo skládací židle, které uložíte do skříně.
3. V nouzi nejvyšší poslouží široká police, pod kterou zastrčíte stoličky nebo barové židle. Abyste při jídle nekoukali do stěny, snažte se ji umístit k oknu, nebo na stěnu instalujte zrcadlo, které vám vytvoří iluzi, že se díváte do místnosti. Jako přidanou hodnotu vám vaši pidikuchyň opticky zvětší.
4. Umožní-li to prostor, můžete si stůl vytvořit protažením nebo zalomením pracovní desky. Aby zbylo místo pro nohy a bylo kam zastrčit židle, nedávejte pod desku skříňky. Výhodou je, že tato plocha může sloužit při vaření, což se v malé kuchyni počítá, pak se sklidí a vznikne prostorný stůl. Jen se smiřte s tím, že k sezení budete potřebovat vyšší židle, něco mezi barovými a klasickými.
5. Už i nábytkářské firmy reagují na problémy s místem v bytech a vyrábějí chytrý nábytek, který v době, kdy se nepoužívá, zabere minimum prostoru. Například stůl s židlemi, které se dají zasunout tak, že se stolem tvoří jedinou hmotu a nepřekážejí při obcházení.
6. Místo židlí použijte lavice, jsou užší než židle a v případě potřeby se na ně vejde více lidí. Jako opěrák přidělejte na zeď pruh molitanem. Nebo zeď natřete neotíratelnou barvou a zútulněte lavici polštářky.
7. Zručný kutil či řemeslník instaluje do linky otočný panel, jen se budete muset vzdát části skříňky anebo zásuvky. Přimontováním otočné konstrukce s přídavnou deskou, která se v případě, že ji zrovna nebudete používat, zasune pod pracovní desku.
Na různé realizace malých stolů se podívejte v naší fotogalerii.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: Pinterest, theeverygirl.com via Good Housekeeping
Publikováno: 24. 8. 2015, Autor: