Na Praze 1 můžete nyní strávit noc v neobvyklém showroomu, který představuje spojení luxusního bydlení s nejmodernějšími technologiemi na minimální ploše. Bývalá maštal v historickém centru hlavního města dostala nové využití a vy můžete poznat mnoho nového. Pojďte na návštěvu.
Bydleli tu koně a vysloužilec s medvědem
Unikátní projekt Living Showroom slouží jako občasné bydlení a vzorkovna designového nábytku v jednom. „V první řadě je to ubytování typu bed & breakfast, ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo i v samotném ubytování na cestách hledá zážitek. Zároveň je to prostor originálního bytového vybavení od českých tvůrců. Tedy doslova showroom, ve kterém se žije,“ představil projekt jeho tvůrce, architekt Adam Rujbr.
V polovině 16. století byla postavena na rohu ulic Jakubská a Rybná maštal. Donedávna nebyl přízemní prostor nijak obývaný a jen těžko hledal využití. Koho by napadlo, že by zde mohlo vzniknout atraktivní bydlení? „Od svého vzniku dům několikrát vyhořel, býval zde pivní šenk a samotný prostor Living Showroomu dříve sloužil jako konírny či jako byt válečného veterána, který tu bydlel s živým medvědem,“ popsal neobvyklou historii místa Rujbr.
Rekonstrukce do milionu?
Přestože celý prostor prošel kompletní rekonstrukcí a je vybaven různými technickými vychytávkami, které mají pomoci snížit spotřebu energií, nebyla celková cena proměny nijak závratná – tři čtvrtě milionu korun.
Partneři projektu využili příležitosti představit své výrobky veřejnosti a poskytli velkou část vybavení. Díky tomu se můžete seznámit s technologiemi, o kterých jste doteď jen četli a v praxi si je umíte jen těžko představit.
V bytě tak najdeme například inteligentní systém, který pomocí mobilní aplikace ovládá vytápění, dveře a další vybavení, interaktivní skleněnou příčku, která se stiskem jednoho tlačítka promění v dotykovou obrazovku a reproduktor zároveň, nebo průhlednou koupelnu umístěnou přímo uprostřed bytu.
Udržitelnost jako heslo pro budoucnost
„Trápí mě, kolik zajímavých domů a prostorů v centrech měst nemá využití, zatímco na periferiích dál staví, města se nepřirozeně „rozlézají“ a dojíždění do centra je stále komplikovanější. Proto jsem chtěl ukázat, jak například takovou bývalou maštal o rozloze garsonky proměnit v moderní a ekologické bydlení,“ vysvětlil Rujbr, proč postavil Living Showroom na energeticky úsporném provozu.
Myšlenka rekultivace nevyužívaných prostor se líbí i dalším profesionálům z oblasti architektury. „Tento projekt je ukázkou, že lze vytvořit kompaktní bydlení s estetickou nadhodnotou i v exponovaných lokalitách, a to bez obrovských finančních nákladů. Navíc jde o jakýsi dialog mezi architektem a potenciálním klientem – architekti simulují vysoký standart bydlení v bytě, jehož prostory byly historicky využívány pro naprosto odlišnou činnost, a klient si může osobně ověřit tvůrčí kreativitu architektů a designerů, kteří tím prezentují svůj profesionální názor přímo v terénu,“ uvedl ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.
Originální prezentace
Prostor v Jakubské ulici není prvním svého druhu u nás. Před třemi lety v Brně realizovalo studio Adam Rujbr Architect projekt proměny bývalé prádelny v pavlačovém domě. Vyrostl tak první Living Showroom o rozloze pouhých 21 m². Nyní je cílem projektu vytvořit franchisovou síť apartmánů Living Showroom, vždy s využitím atypických opuštěných prostor v centrech velkých měst.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Publikováno: 4. 11. 2016, Autor: