REALIZACE Dnes vám ukážeme proměnu starého panelákového bytu na pražské Invalidovně, která je jedinečnou ukázkou toho, jak lze byt starého střihu, přeměnit v moderní trendové místo k bydlení. Architektky tu vsadily na jednoduchost, světlé podlahy, překližku a nábytek z roksorů.
Experimentální sídliště na Invalidovně postavené mezi lety 1959–64 a bylo navrženo jako zcela soběstačná samostatná čtvrť, fungující jako město ve městě, která měla navazovat na starší výstavbu v Karlíně. Sídliště je považováno za velmi kvalitní, příjemné a přirozeně podporující komunitní život.
Ano, je to krásné místo k bydlení v dosahu metra i tramvají nedaleko centra Prahy. Nicméně je jasné, že byty už mají své odžito a tak je třeba do nich investovat, aby vyhověly současným nárokům na bydlení. Majitelé třípokojového bytu se obrátili na architekty Ivetu a Moniku Čermákovy ze Studia Schwestern, aby jim vytvořily nevšední stylové bydlení.
Pohovka s výhledem
„Výhodou byla jednoduchá dispozice s centrálně umístěným jádrem – koupelnou a WC, kterou prstencovitě obklopují společenské prostory – obývací pokoj a kuchyně a klidová zóna – ložnice s dětským pokojem. Hlavním cílem bylo otevřít dispozici bytu a vytvořit průhledy, které jsou navíc umocněny posuvnými dveřmi na celou výšku místnosti,“ vysvětlují sestry základní koncept svého návrhu.
Největším pokojem je obývák sloužící zároveň jako jídelna a na něj navazující kuchyňský kout. Obývací části vévodí velká rohová sedačka umístěná strategicky tak, aby nabízela výhledy do opačných koutů bytu. Na jedné straně lze sledovat ranní slunce skrze lodžii, večer zas vstupní chodbou prohlédnout do dětského pokoje, který je osvětlen dopadajícími paprsky zapadajícího slunce.
Na sedačku pak navazuje velká na míru vyrobená knihovna z dubového masivu. Vybavení pokoje pak doplňuje kulatý stůl z kolekce „Roksor jako styl“, který je, jak název napovídá, vyroben z roksorových tyčí a masivní desky. U okna stojí úzký barový stolek se dvěma barovými židlemi také z kolekce „Roksor jako styl“, který bude sloužit třeba k rychlé snídani nebo jako pracovní místo.
Prostorná kuchyňská linka svým uspořádáním do U využívá daný prostor do posledního centimetru a nabízí v typovém bytě nevídané pracovní místo. Bílá pracovní deska je z boku olištovaná dubovou linkou, která opakuje vzor dubu z horních skříněk. Spodní skřínky jsou pak vyrobeny ze světle šedé MFD desky.
Barvami proti šeru
Možná se vám zdá barevná kombinace příliš světlá a nevýrazná, ale byla zvolena z obav o nedostatek světla. I proto je podlaha bytu sjednocena bílou litou podlahou a bílou najdete i na stěnách. Teplé tóny bytu dodává již zmíněný nábytek z dubového masivu a pak překližka, ze které jsou vyrobeny úložné prostory v chodbě.
Propojujícím elementem se staly kruhy, které se objevují jako skleněné otvory ve dveřích do koupelny a na WC, kruhová zrcadla, kulaté koberce a nakonec i kulatý jídelní stůl. Jednotu prostoru potvrzují i použitá světla Derviš, které autorky rekonstrukce také navrhly.
Text: Kateřina Šedivá
Publikováno: 4. 5. 2017, Autor: