Pro maminku chceme vždycky všichni to nejlepší, a tak se té své rozhodly Petra s Ivanou pořídit prostřednictvím pořadu Jak se staví sen nové bydlení. Jako poděkování, jak se o ně celý život starala a také proto, že to její byt opravdu potřebuje. Jak tedy bude vypadat rekonstrukce v moderně pojatém rustikálním stylu?
Paní Ivana žije ve čtvrt století starém domě, který si postavila se svým manželem. Po jeho tragické smrti musela stavbu sama dotáhnout do konce, zařídit kolaudaci, starat se o něj a udržovat ho. Skoro všechen nábytek a vybavení pochází z doby vzniku domu a je to znát. Peněz moc nebylo, snad jen na nákup drobných zařizovacích předmětů.
První patro domu, kde bydlí dcera Ivana s přítelem, už rekonstrukcí prošlo, mladý pár jej opravil svépomocí a půjčku splácí. Petra už se dávno odstěhovala. Tak co s bytem, kde bydlí maminka s přítelem Járou? Petra s Ivanou by novou kuchyní chtěly mamince poděkovat za to, že jim obětovala celý život, že byla statečná a i přes těžkou ránu osudu jim dopřála hezké dětství.
Velká rekonstrukce jako překvapení
A tak se maminka dočká velkého překvapení, protože rekonstrukcí projde nejen kuchyně, ale také obývací pokoj, chodba a zádveří. Díky tomu získají prostory v domě ucelený výraz a nebudou působit jako shluk nesourodých pokojíků. A navíc nemá o celé akci tušení, takže to pro ni bude pořádný šok!
Jelikož má maminka zálibu v kameninových hrnečcích, dřevě a rustikálním stylu, měli designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný jasno, jakou cestou půjdou: „Styl rekonstrukce si záměrně pohrává s moderním stylem a klasickými až venkovskými motivy. Vycházeli jsme z prvků, o kterých jsme byli přesvědčeni, že zaujmou majitele a navážou na již rekonstruované části domu. Chtěli jsme styl „přírodní a zemitý“ a tomu odpovídá i barevnost, volba materiálů a doplňků. Celá proměna měla vyznít velmi solidně, jakoby ‚pevná v kramflecích‘, a tím dát i najevo, že celá rodina drží spolu.“
V kuchyni použili bílou a šedou barvu, všechny podlahy dostaly dekor hnědého dubu. Chodba se dočkala i nového podkladu podlahy a kromě svěží výmalby čeká maminku překvapení v podobě nových dveří. Zádveří dostalo celoskleněné dveře, které přivedly denní světlo do staré chodby. „Původní nábytek jsme zcela odstranili, ponechali jsme pouze pár doplňků, které nám i posloužily při rozhodování, jakým směrem se stylově vydat – zejména kameninové hrnečky a sádelníky. Modernizaci by si ještě zasloužila koupelna a WC,“ vysvětluje Andrea s Markem.
Očima designérů
Z obou designérů čiší po dokončení realizace spokojenost: „Z proměny máme velmi dobrý pocit, protože splnila to, co jsme při návrhu očekávali a přáli si. Solidní, funkční a ani ne příliš moderní, ani historizující. Vytvořila příjemné prostředí, ze kterého se majitelům domu (dle jejich slov) vůbec nechce odcházet,“ vysvětlují.
„Původní obývací prostor byl nevyužitý, příliš velký a až smutný. Naopak v kuchyni bylo vše natěsnáno, především kout s jídelním stolem. Dále vybavení kuchyně už bylo za hranicí životnosti a potřebovalo modernizaci. Přesunutím stolování do obýváku jsme prostor lépe využili a udělali jej teplejší a více útulný.“
Celá rekonstrukce se neobešla bez těžkostí. Tentokrát plány nabouraly podlahy: „Největším problémem bylo zachování výšky skladeb podlah, jelikož jsme umístili do návrhu celoskleněné dveře na celou světlou výšku, které se následně nedaly upravovat. Podklad podlah po vybourání byl nesoudržný, sypký a neumožňoval nám zvolit řešení, které jsme chtěli. Museli jsme s podlahou trochu výše a obávali se kolize se skleněným křídlem posuvných dveří.“
Jak to vše dopadlo, se podívejte v pondělí 8. května na TV Prima.
Z dostupných zdrojů zpracovala redakce
Publikováno: 5. 5. 2017, Autor: