Každoročně udělovanou prestižní mezinárodní cenu v kategorii Best Residential Development letos získala nedávno zrekonstruovaná historická rezidence The Mansion at Sondes Place, ležící v Surrey v Anglii.
Proč vás teď zveme do domu ležícím v hrabství, které se nachází v Jihovýchodní Anglii? Ani ne tak kvůli půvabné krajině, z které ostatně moc neuvidíte. Ale určitě kvůli projektu, který vyhrál, protože je velmi dobrým příkladem, jak lze vkusně skloubit staré a současné, aniž by architektura či interiéry sebemíň utrpěly. A to nám (i našim developerům) dělá ještě pořád jisté potíže. Proč se tedy nepoučit.
Surrey sousedí s hrabstvími Sussex, Kent, Hampshire, Berkshire a regionem Velký Londýn. Patří do spolku tzv. Home Counties, což jsou hrabství, která leží okolo Londýna. A to znamená také zámky, rezidence a sídla v různých stylech a historických ukotveních.
Bydlela tu i rodina Cartierů
Toto historické panské sídlo postavil Thomas Cubitt v r. 1850 v městečku Dorking a dbal na to, aby z oken byl velkolepý výhled na okolní kopce stejně důsledně, jako se v současnosti dbalo na to, aby každý apartmán měl zachovaný svůj vchod a své soukromí.
Rozlehlý dům byl zvenčí citlivě upraven a ponechán v původním georgiánském stylu, interiéry jsou vybaveny v současném duchu. Ten historický zůstává ve zdech domu, které pamatují nejen rodinu slavných francouzských klenotníků Cartierů, obývající sídlo ve 20. letech 20. století, ale i indického maháradžu, který zde pobýval po jejich éře.
Italský dotek
Cena, o níž byla zmínka na začátku, odměňuje nejkrásnější projekty nemovitostí na celém světě, hodnotí se vývoj projektu, architektura a interiér. Na tomto konkrétním úspěchu má svůj značný podíl italský design. Společnost Alivar je zastáncem čistých linií, s tím právě její vybavení bylo pro ambiciózní obnovu sídla vybráno. Opravdu tu v georgiánských kulisách najdete minimalismus, nejkvalitnější materiály, stoprocentní perfektní řemeslo, všechno vyrobené v Itálii.
V obývacím prostoru jsou jednoduché prostorné pohovky Portofino, neutrální béžová a tóny holubičí šedi. Malý pravoúhlý stůl Poggio má štíhlou konstrukci, v jídelně jsou měkké pohodlné židle Diva a jídelní stůl s mramorovou deskou.
V jídelně jsou i skříňky Side Up s barem, zásuvkami a policemi.
Hypermoderní kuchyni doplnily stoličky Kiron s polykarbonátovými sedáky, které jsou nastavitelné a otočné o 360 stupňů. Drobný luxus je prostě v detailech.
V ložnicích jsou lůžka Maya či Arca, vestavěné skříně, výbavu doplňuje relaxační křeslo Fortuna, které je v domě k dispozici i ve verzi s potahem z kravské kůže – třeba zrovna ve verandě vedle zahrady. A odtud už můžete poklidně v dálce sledovat zaoblené kopce a anglickou venkovskou krajinu.
Publikováno: 9. 12. 2019, Autor: autor: Vladimíra Storchová