Už na první pohled je zřejmé, že budova s tak romantickým názvem nebude jen tak ledajaká. On the Flight Of Birds v překladu Při letu ptáků je skutečným architektonickým skvostem vyznačujícím se elegantními tvary a zdánlivě rozevlátou konstrukcí.
Linie budovy se záměrně podobají ptačím křídlům v letu. Pojďte se na tuto poetickou stavbu podívat blíže. Tento úžasný dům leží na ostrově São Miguel v Azorském souostroví poblíž Portugalska. Díky kouzelné okolní přírodě a romantické atmosféře je toto místo mnohdy přirovnáváno k bájnému městu Atlantida.
Futuristickou vilu navrhl a postavil architekt Bernardo Rodrigues, shodou okolností rodinný příbuzný současných majitelů nádherného domu. Pro stavbu nového projetu zvolil Rodrigues jako základní materiály exotické dřevo ipé, lité panely a sklo.
Dominantní částí budovy je bezesporu obrovská terasa, kde se může celá čtyřčlenná rodina scházet a nerušeně relaxovat. Sem vede také atypické schodiště, které slouží zároveň jako místo k posezení. K otevřené terase přiléhá obří, červená stěna se třemi okenními průhledy. Ta chrání obyvatele před nepříjemným pobřežním větrem. Jižní, prosluněná část domu je otevřenější a díky velkoplošným oknům vniká do interiéru plno světla i tepla. Kvůli častým dešťům architekt zvolil centrální krytý prostor v jedné části terasy.
Interiér budovy je stejně tak působivý, jako její vnější řešení. Výrazně zde dominuje obří obývák s prosklenými zdmi, kuchyní a jídelnou. Aby se světlo a vzduch dostaly i do těch nejužších zákrut v domě, použil Rodrigues rafinovaného systému světlíků a průhledů. Pro celkové zútulnění interiéru zde byly použity převážně teplé tóny a moderní barvy jako například odstíny rudé, béžové, hnědé i oranžové a okrové. Při večerním smrákání tyto kouzelné barevné kombinace zase pohodlně rozsvítí svítidla, dovezená na zakázku z Itálie.
Již zmiňované, exotické dřevo ipé (lapacho) má své zastoupení v celém domě a není se čemu divit. Tento druh listnatého stromu z jižní Ameriky se vyznačuje svou neuvěřitelnou pevností, odolností a vysokou životností. Navíc má jedinečné zbarvení, kdy „hází“ mírné odlesky mezi petrolejovou až hnědou barvou.
Je proto tedy zcela pochopitelné, že jej jihoameričtí indiáni pojmenovali Strom života. Když už jsme u toho života… živo opravdu bývá hlavně u bazénu, především, je-li hezké počasí a děvčátka se mohou jít vyřádit. Zřejmě je víc než jasné, že se nejedná o klasický, obdélníkový model, nýbrž o snový bazén rozmanitě se kroutících tvarů.
Velký důraz byl při stavbě a zařizování kladen na dětský pokoj pro dvě malé slečny. Nutno říci, že zde se architekt skutečně vyznamenal. Bumerangovitě tvarované okno v dětském pokoji se stalo oblíbeným místem obou děvčátek. Děti zde rády odpočívají v „náručí“ zaobleného, obřího parapetu .
Z atria v přízemí lze prosklenými stěnami nahlédnout i do ložnice rodičů. Díky originalitě a preciznímu řešení každé části domu by se dalo říci, že určité, na zakázku (speciálně pro dům On the Flight Of the Birds) vyrobené části, zakomponované do samotné stavby se staly ojedinělými nábytkovými solitéry. Zbylé, poněkud klasičtější kusy nábytku v rodinném domě vznikaly na míru v jedné spřátelené lisabonské firmě.
Čtěte také:
– Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc
– Bydlení v domě z plechovky na polévku
– Neobvyklé bydlení – klouzačkový dům
Text: Lucie Sýkorová
Foto. contemporist.com, notbent.com, jocelynraine.wordpress.com, homethelovely.com
Publikováno: 22. 7. 2011, Autor: