reklama

Bydlení ve slaměných domech

Všichni, kdož se pouští do stavby domu ze slámy anebo v něm již bydlí, jsou milovníci zdravého prostředí, přírody, ekologie a v neposlední řadě i hospodárného bydlení. Jsou to lidé, kteří vidí v rozvíjejícím se oboru přírodního stavitelství velmi významný potenciál. Společným jmenovatelem pro všechny je nadšení pro přírodní materiály a nízkoenergetické bydlení.

i (Zdroj: archiv redakce)
Bydlení ve slaměných domech

Bydlení v takových domech má spoustu nesporných výhod. Obyvatelé těchto domů si pochvalují především tepelně-izolační vlastnosti, příjemné vnitřní klima a tepelnou setrvačnost hliněných omítek. Ty totiž stejně tak dobře akumulují teplo, jako zároveň regulují vlhkost. Jsou to domy, ze kterých doslova dýchá teplo, příjemná pohoda, harmonie a klid.

Nízkoenergetickými jsou nazývány domy, kde se spotřeba energie na vytápění pohybuje v rozmezí 15-20kWh/m2 za rok. Takové stavby jsou velmi dobře izolovány, a proto jsou náklady na jejich vytápění mnohem nižší než u stávajících několikaletých staveb. V tomto případě se v podstatě jedná o dřevěné konstrukce vyplněné slaměnými balíky. Domy z materiálů jako jsou sláma, dřevo, rákos, hlína, písek mají minimální nároky na neobnovitelné zdroje energie. A nakonec, když takové domy doslouží, není problém ani s jejich likvidací, která může proběhnout formou naprosté recyklace zpět do přírody. Pokud to nevíte, tak na zemi žije v hliněných domech celá jedna polovina veškerého obyvatelstva.

Bydlení ve slaměných domech
i (Zdroj: archiv redakce)
Bydlení ve slaměných domech

Slaměné domy mají svou budoucnost jistě i proto, že prostředí, které kolem sebe vytvářejí, představuje minimální rizika z hlediska zdravotní závadnosti. Nehrozí v nich žádné negativní působení na člověka. Čistá světlá sláma neobsahuje téměř žádné plísně a jejich spóry. Ani pro malé hlodavce a většinu hmyzu není sláma přitažlivá. Průchozí cesty v lisovaných balících  slámy se pro tyto živočichy díky vnitřnímu pnutí materiálu uzavírají. Již při stavbě slaměných domů je zapotřebí minimalizovat v balících obsah zrna, vybírat balíky s vysokou hustotou materiálu a při stavbě samotné postupovat co nejrychleji a ihned poté celou stavbu kompletně omítnout.

V Americe vznikají slaměné domy na bázi takzvané mokré technologie již od konce 19.století. Dosud se tam zachovalo mnoho funkčních objektů ze slámy, což potvrzuje, že se nejedná pouze o dočasné stavby.

Bydlení ve slaměných domech
i (Zdroj: archiv redakce)
Bydlení ve slaměných domech

Rakouský model přináší takzvanou suchou stavební metodu, kde jsou mezi dřevěné nosníky kladeny balíky ze slámy. Vnitřní parozábranu překrývají smrkové desky a vnější plášť je krytý vodorovně umístěnými deskami opatřenými difúzní papírovou fólií.

Obrovskou výhodou těchto slámových staveb jsou i minimální pořizovací investice a rychlost jejich dokončení.

Další detaily o slámových stavbách se dozvíte z našeho článku: „Sláma jako stavební materiál.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: stonehousestrawhouse.blogspot.com, danatdr.blogspot.com, earthzine.org, earthenhand.com, strawbale.com,  windyridgejoinery.blogspot.com, paulie45.deviantart.com, blog.gaiam.com, glassford.com.au

Publikováno: 26. 10. 2012, Autor: