reklama

Nádherné bydlení ve skleněném domě

Střízlivá a nadčasová architektura, nebo netradiční architektura v modernistickém pojetí? Jak mají vlastně vypadat domy, kde bychom si přáli bydlet, trávit svůj volný čas, relaxovat?

V poslední době jsou velmi oblíbené bungalovy neboli přízemní domy bez využitelného podkroví. Takové domy tedy mohou sloužit i jako bezbariérové. Do příměstských lokalit se nejvíce hodí pravděpodobně střízlivé domy s nadčasovou architekturou.

My se dnes podíváme až na samotný Dálný východ, a to do Japonska, kde cementárna v Etajimě poblíž města Hirošima, vyrobila základ k tomuto domu s okouzlujícím výhledem na moře. A právě tento výhled na mořské dálavy je největší devizou tohoto domu. Takové bydlení s výhledem na moře, kdo z nás by si ho nepřál!

Tato budova je založena na jednoduchém systému skládání betonových bloků o rozměrech 1 x 1 x 1,5 m. Betonové kvádry stavěné na sebe vytvářejí konstrukci připomínající spíše vlnolam v moři než klasickou obytnou budovu.

Tyto betonové bloky se vyrábějí v cementárně a jsou k dostání za velmi příznivou cenu, protože se jedná o formu využití přebytečného cementu, ze kterého se běžně staví zdi pro umělý chov ústřic anebo betonové bloky pro kotvení lodí. Namísto vyřazení je tento materiál dále prodáván jako stavební produkt.

Výstavba této obytné budovy neměla předem stanovený harmonogram prací, jako tomu bývá u klasických staveb. Zde se totiž čekalo na stavební materiál. Tempo stavby samotné bylo plně přizpůsobeno tempu výroby zmíněných betonových bloků. V současném stavebnictví, kdy převládá rychlé tempo výstavby domů, se může jevit tento zdlouhavý způsob výstavby poněkud nezvyklý až směšný. Jestliže se však zamyslíme nad jeho výrobní cenou, všechny další okolnosti jsou podružné.

Řez na povrchu těchto betonových bloků umožňuje při stavbě tohoto japonského domu na pobřeží zajistit pomocí výztuží dům proti případnému ohrožení zemětřesením. Tento způsob vzájemného ukládání betonových bloků drážkou na drážku se provádí standardizovaně, tak aby různé směry pokládky na jedné straně zajistily ochranu nájemníků proti větru a na straně druhé jim poskytly dostatečné soukromí.

Dům je dále sestaven ze střechy a čirého skla, které ohraničuje vnitřní obytný prostor a zároveň pomáhá odlehčit celou konstrukci domu, která by jinak díky betonovým kvádrům působila příliš mohutně.

Nádherné bydlení ve skleněném domě
i (Zdroj: archiv redakce)
Nádherné bydlení ve skleněném domě

Pro zjemnění jsou v okolí domu vysazeny rostliny a květiny, které rovněž zkrášlují interiér. V budoucnu se počítá s velkým obrůstáním budovy révou vinnou. Silueta, konstrukční materiály i umístění budovy jsou daleko od běžně používaných forem v současné architektuře, což však neznamená, že jsou horší, může tomu být právě spíše naopak.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedsgn.com

Publikováno: 31. 10. 2013, Autor: