reklama

Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete

Denní světlo je nejen příjemné, ale i důležité pro naši psychiku. Ne vždy je ale možné osadit všechny místnosti okny, například centrální části domů o ně bývají ochuzeny. Přitom není zas až takový problém do nich přirozené světlo přivést. Jednou z možností jsou světlovody.

i (Zdroj: archiv redakce)
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete

Až 70 % lidí se při výběru bydlení rozhoduje podle množství přirozeného světla v objektu. Z toho je jasné, jak je to pro nás důležité. Obývací pokoje osazujeme velkými francouzskými okny, ale ani ta často nestačí vzhledem k velkým přesahům střechy. Ten je důležitý v létě, aby se dům nepřehříval, ale v podzimních a zimních měsících pak světlo v částech pokojů vzdálených od okna chybí. Celoročně musíme svítit na chodbách, v kuchyních, koupelnách a dalších centrálních částech obydlí, které nemohly být osazeny fasádními okny. Tyto místnosti pak mohou působit stísněným a tmavým dojmem.

Kolik světla?

Přivést přirozené světlo do temných koutů lze, a to buď střešními okny, světlíky, nebo světlovody. Optimálním prosvětlením celého domu je možné snížit energie na svícení až o 30 procent. „Vyšší osvětlenost zamezí svícení během dne. Nejjednodušší způsob prosvětlení středu dispozice představují světlovody,“ popisuje Tomáš Švec ze společnosti VELUX. Jejich instalace je asi nejlevnější variantou a jejich instalace znamená nejmenší stavební zásah. Opravdu zručný a poučený laik si je může dokonce instalovat sám.

Intenzita světla, které světlovod přivádí, závisí na ročním období, denní době i aktuálním počasí. I v případě, že je venku zataženo, přivede do místnosti tolik světla jako tradiční 60W žárovka. Výrobci uvádějí, že světlovod o průměru 25 centimetrů dokáže osvětlit prostor o velikosti 8–14 m2, o něco větší o průměru 53 centimetrů prozáří středně velkou místnost o velikosti 24–40 m2.

Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete (Zdroj: )
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete (Zdroj: )
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete (Zdroj: )
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete
Světlovod přivede světlo všude, kam potřebujete (Zdroj: )

Správná instalace je základ

Světlovody lze montovat do rovné i šikmé střechy. Jejich výhodou jsou velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, nehrozí tak únik tepla. Na druhou stranu je potřebné velmi kvalitní provedení, mnoho majitelů domů by mohlo vyprávět, jak je světlovod zklamal, protože díky špatné instalaci neplní svou funkci. Důležitá je jeho naprostá parotěsnost a po přelepení veškerých spojů je doporučeno zateplit tubus světlovodu tepelnou izolací. Světlovody nové generace vycházejí vstříc uživatelům, nabízejí jednodušší instalaci a umožňují snadnější čištění, protože sklo můžete v případě potřeby vyšroubovat a očistit.

Také střešní kopule doznala v posledních letech vylepšení a dokáže vstřebat mnohem více světla. Hladké plastové kopule byly vystřídány mnohem kvalitnějšími tvrzenými plasty, které se již mohou srovnávat se sklem. Některé firmy požívají křišťálové sklo, které je přirozeně odolné vůči slunci a nemění své vlastnosti. Je dokonale hladké a případné nečistoty spláchne déšť.

Důležitá je kvalita odrazivé plochy uvnitř tubusu, výslednou svítivost ovlivňuje i jeho délka. Montují se světlovody dlouhé 20 m a to při zachování dobré účinnosti osvětlení, v rodinném domě bychom měli vystačit se světlovody kratšími, maximálně do 5 m při průměru 22 cm a 7 m při průměru 32 cm.

A co je to vlastně ten světlovod?

Jedná se v podstatě velmi jednoduché zařízení, jehož princip vynalezl v osmdesátých letech australský vynálezce Steve Sutton. Fungují na principu, kdy dopadající přímé i nepřímé denní světlo je opticky usměrňováno nástřešní kopulí do světlovodu a dále pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuzér, kde se rozptýlí do místnosti.

Podívejte se na jednoduché schéma:

sv-tlovod.jpg

Zdroj: archiv redakce

 
Text z dostupných zdrojů zpracovala redakce
Foto: Velux, Solatube

Publikováno: 4. 11. 2015, Autor: