reklama

Dům s křížovým půdorysem

Starý kamenný dům z počátku 19. století, který se nachází v pražské čtvrti Hloubětín na území staré osady „V Chaloupkách“ volal po rekonstrukci. Byl na pozemek vlastně „vsazen“ ze západní hrany a stal se tak logickým pokračováním zástavby okolních domů V Chaloupkách.

Nedostatek vnitřních prostor vyřešili přístavbou

Osada V Chaloupkách je vlastně dnes jakýmsi ostrovem mezi vilkami z poválečného období. Všechny původní domy jsou podélně postaveny rovnoběžně s vrstevnicemi kopce Aloisova.

„A náš starý dům měl stejně jako ostatní obyčejný vesnický obdélný půdorys a sedlovou střechu s keramickými taškami. Vstup byl na středové ose, po jejíchž stranách jsou na dále dvě světnice zaklenuté českými plackami. Ke starému domu bylo třeba přistavět nový, především z nedostatku vnitřních prostor, které nám chyběly k naší ideální představě života uvnitř,“ uvádějí architekti MgA. Lenka Křemenová a David Maštálka z pražského ateliéru a1 architects.

Dům s křížovým půdorysem
i (Zdroj: David Maštálka)
Dům s křížovým půdorysem

Spojení starého s novým

V roce 2008 navrhla přestavbu domu Lenka Křemencová jako svůj diplomní projekt na UMPRUM paralelně s projektem čajového domu v zahradě, který byl diplomem Davida Maštálka a který stojí na téže zahradě jako starý dům.

Od začátku projektu bylo jasné, že je potřeba zachovat centrální osu domu, která je i pro všechny okolní domy charakteristická. Což znamenalo najít tu správnou hmotu, která by se harmonicky propojila s domem starým, kterou se nakonec stalo dřevo. Po roční diskuzi a práci na diplomu tedy vznikl dům křížového půdorysu.

Dům s křížovým půdorysem
i (Zdroj: David Maštálka)
Dům s křížovým půdorysem

Dva jako jeden

Jsou to v podstatě domy dva. Nový drží tvar vesnického domu a prochází skrz střed starého domu. Doslova do něj proráží světlo. Je natažený od jižního kraje pozemku u lesa téměř až k severnímu plotu sousedů.

„Svou kontrapozicí posiluje a zvýrazňuje charakteristické podélné postavení okolních domků. Ve svém kontrastu je důsledný, a tak není zděnou uzavřenou hmotou, ale otevřeným dřevěným domem. V tomto křížovém spojení dvou tvarově podobných za to materiálově zcela odlišných domů spočívá jejich harmonické kontrastní propojení. Jsou to dva domy a přece společně tvoří jeden,“ dodávají architekti.

Dům s křížovým půdorysem
i (Zdroj: David Maštálka)
Dům s křížovým půdorysem

Publikováno: 17. 12. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová