Na většinu obyvatel neustále se rozrůstajících velkoměst tíživé doléhá jeden velký problém: nedostatek cenově dostupných bytů. A tak nejen v Praze, ale i v ostatních světových metropolích si lidé musí pořizovat z finančních důvodů jen malý byt. Pak ale vzniká otázka, jak si ho pohodlně a účelně zařídit?
Možná i z vlastních zkušeností víte, že leckdy je do malých místností obtížné vtěsnat obyčejnou postel a noční stolek. Kam ale dát v garsonce ještě sedačku a psací stůl? S originálním nápadem přišla americká firma MIT, která začala vyrábět „pohyblivý nábytek“. A tak třeba už za pár měsíců nebudete mít problém s tím, mít v jedné místnosti zároveň obývací pokoj, ložnici, šatnu a případně i pracovnu.
Kouzlo minimalismu spočívá v použití robotiky
Většina designérů se pokouší vyřešit nedostatek místa v interiéru pomocí multifunkčního vybavení. Navrhují rozkládací stoly, křesla, sedačky či výsuvné postele. Designéři ze společnosti MIT se rozhodli z nedostatku udělat přednost a místo sešněrovaných modulových sestav, které jsou většinou špatně obsluhovatelné a uživatelsky nekomfortní, se pustili do originálního řešení.
Místo aby řešili otázku, jak to udělat, aby se vešly jednotlivé části nábytku do daného prostoru, se rozhodli, že pomocí robotického nábytku donutí domácí prostředí, aby se přizpůsobilo svým obyvatelům. A navrhli automatizované bytové vybavení značky ORI, které vám vlastně zvětší byt.
Z gauče rovnou k pracovnímu stolu stiskem jediného tlačítka
Jedná se o komplexní řešení, kdy v jeho spodní části je zabudovaná pohodlná postel, která se automaticky vysouvá, nebo naopak zajíždí pod skříň. Po jejím zasunutí můžete relaxovat na gauči nebo se naopak můžete pustit do práce u psacího stolu v domácí pracovně. Ten je důmyslně ukrytý ve velké skříni.
Na druhé straně této nábytkové stěny se můžete dívat na televizi nebo třeba jen tak odpočívat. Úpravu každé „místnosti“ si můžete předvolit, a to včetně vhodného vestavěného osvětlení.
Jedná se o nábytek nedaleké budoucnosti?
Možná, že ano. Nový nábytkový systém ORI možná zcela změní trendy v bydlení. Nebude už žádné stlaní postelí, přesouvání křesel, rozkládání sedaček apod. Díky kombinaci umělé inteligence, robotiky, ale i architektury a moderního designu v podobě nábytku ORI budou měnit byty svou tvář a funkčnost podle momentální potřeby svých majitelů.
Nicméně to je přece jen zatím vize a na její uskutečnění si budeme muset asi ještě chvilku počkat. Podle informací firmy MIT zatím probíhá zkušební provoz a sériová výroba by se měla rozjet během letošního léta. Ovšem prvními zákazníky budou asi pravděpodobně Američané, protože výrobce systému ORI je ze Seattlu. Zda se mu podaří proniknout i na český trh ukáže teprve čas.
Text: Ivana Kukalová
Publikováno: 2. 5. 2017, Autor: