Mladý pár si pořídil byt v novostavbě U Michelského mlýna v Praze. Jelikož zatím nemají děti, třípokojový byt postrádá dětský pokoj, ale za to nechybí pánská pracovna. Přáním majitelů bylo ladění do tmavých barev, ale designéři se jím řídili jen částečně.
Celý byt o velikosti 92 m2 je obklopen terasou, která čítá 35 m2. Jelikož je na ni přístup ze všech pokojů, v teplých měsících výrazně zvětšuje obytnou plochu bytu, a toho designéři Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek ze studia DesignPro.cz využili, zabydleli ji zelení a venkovním nábytkem a maximálně oba světy propojili.
Práce s barvami
Dispozice bytu designérům vyhovovala, a proto nebylo potřeba dalších stavebních úprav. Přáním klientů bylo ladění do tmavších barev, které obvykle prostor zútulňují, ale jinak nechali celkový návrh interiéru na profesionálech.
Vznikl interiér v nadčasové šedé a černé, které vhodně doplňují použité dřevo na podlaze a nábytku. Jako doplňkovou barvu zvolili temně zelenou, protože z bytu je vidět koruny stromů a zeleň na terase. Tento barevný koncept působí velmi harmonicky a uceleně.
Autoři návrhu využili doplňkové stínění dřevěným pojízdným lamelovým roštem a vtáhli jej do interiéru v podobě dubových obkladů. Tak se jim povedlo propojit koncepčně terasu s bytem. V obývacím pokoji a ložnici ponechali lamely v přírodní barvě, ale v pracovně je namořili na černo, aby zvýšili pocit pánského interiéru a odlišili od zbytku bytu.
Stolek s nápadem
Každý interiér potřebuje originální prvek a v tomto případě se jím stal odkládací stolek v obývacím pokoji. „Klienti chtěli něco vlastního, osobního, s příběhem, a tak jsme jezdili po kamenictvích a hledali ten správný kámen, jenž zapadne do našeho konceptu. Nakonec jsme našli kámen s tou správnou kresbou,“ vyprávějí designéři.
Také o stolu v pracovně měl investor jasné představy – masivní, který bude působit lehce a vzdušně. Vznikl tak originální stůl vykonzolovaný ze stěny, který podpírá z jedné strany noha. Jeho zkosené hrany stejně jako materiál se opakují i na stole jídelním.
V pracovně neměla být žádná velká těžkopádná knihovna, a tak zde vznikl systém polic, který kopíruje tvar stolu.
Zahrádka v kuchyni
Zeleň nenajdete jen na terase, ale také v interiéru. Nápadité je její zakomponování do pracovní desky kuchyňské linky, která je širší, než je obvyklé, aby zbylo místo na dřevěný truhlík s bylinkami. Prostor mezi nimi je určen pro předměty často užívané při vaření, jako je prkýnko, kořenky, a také ukrývá elektrické zásuvky.
Větší hloubka pracovní desky má i praktickou stránku. Za skříňkami vznikl prostor, kudy vedly nové rozvody, a investor se vyhnul zasekávání rozvodů do zdí.
Rafinovaně skryté úložné prostory se objevují i ve skříních v chodbě, například skryté v nice.
Investoři se do výsledku natolik zamilovali, že v bytě budou setrvávat déle a výhledově se z pracovny stane dětský pokoj.
Název projektu: U Michelského mlýna
Autor: Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
Investor: Soukromý
Realizace: 2018
Podlahová plocha: 92 m2 interiér, 35 m2 terasa
Použité značky: Fest Amsterdam (pohovky), Ondarreta (stůl), Normann Copenhagen (jídelní židle, křeslo, pracovní židle, koberec), Vitra (jídelní židle, stolní hodiny), Aromas (svítidlo obývací pokoj), Luceplan (svítidlo jídelní stůl), House Doctor (stojací lampa, stolní lampa pracovna), Noctis (postel), EMU (venkovní nábytek), Lucis (svítidlo pracovna), Ferm Living (svítidlo ložnice), Menu (stolek ložnice, stolní lampa ložnice, váza)
Text: DesignPro.cz – Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
Publikováno: 8. 1. 2019, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce