Dát dohromady interiér by mělo zároveň znamenat zařadit jej do určitého stylu a podle něj pak při zařizování postupovat. Pokud se do toho dáte s vervou a nadšením, jistě vás pak odmění dobrým pocitem byt, který se vám bude nejen líbit, ale ve kterém se budete i dobře cítit.
Pokud vybíráte novou dekorativníúpravu pro svůj byt, musíte se zaměřit na to, zda je či není daná místnost skutečně praktickápro váš každodenní život. Ideální je tedy vybrat styl a ten pak přizpůsobit svým vlastním potřebám a potřebám vaší rodiny.
Tradiční anglický styl představuje obvykle nápadné úpravy oken včetně šňůr na stahování záclon, vložená okenní sedátka s polštářky a také sytě barevné tkaniny obvykle se složitým vzorem a bohatou strukturou. Pohodlné jednobarevné kobercedotvářejí tlumenou útulnou atmosféru společně s otevřenými krby. Podlahy jsou zde z dlaždic poskládány do vzorů. Nábytekje obvykle z mahagonového dřeva, starého dubu nebo ze dřeva sekvojového.
Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů
Venkovský styl obývacích pokojů považuje za charakteristický prvek nízké měkké pohovky s volně přehozenou pokrývkou a židle, které jí neodpovídají. Na koncích pohovky bývají umístěny boční stolkya lampy. Specifikem venkovského stylu jsou kamnana dříví anebo otevřený krb a spousta doplňků vystavených volně v pokoji a knihy uložené tak, aby byly stále po ruce.
Podkrovní styl v sobě ukrývá designové kožené křeslo, velký koberec výrazné barvy a taburetkrychlového tvaru a opravdu mimořádně velkou pohovku s výraznými barevnými potahy. Kožené nebo plstěné polštářky výrazných barev obvykle zdobí většinu velké pohovky.
Nejcharakterističtějšími znaky orientálního stylu jsou postele typu futon, celkově velmi nízký nábytek, na podlaze rozložené polštáře a jednotlivé kusy nábytku co nejjednodušší a co nejklidněji působící. Potřebný kontrast se světlými podlahami a stěnami vytvářejí tmavé druhy dřeva jako např. wenge anebo černý jasan. Záclony u orientálního stylu nenajdete.
Francouzský elegantní styl dává vyniknout spirálovitě stočeným formám kovového nábytku. Bohatý avšak neokázalý efekt vytvářejí působivé tkaniny, kterými jsou například žinylka, hedvábí a plátno, nebo samet. Převládají zde rafinované elegantní úpravy. Výběr doplňků je velmi pečlivý, vše vystavené by mělo působit dojmem nejvyšší kvality. Konečným výsledkem je pak praktický, ale zároveň elegantní městský styl.
Středomořský styl evokuje myšlenku prázdninové pohody, dává přednost neformálnosti, jsou to místnosti, kam proniká spousta světla. Okenicez latěk a mušelínové závěsy, terakotové či keramické dlaždice, ubrusy z těžké ruční krajkya svěží jednoduchá barevnost inspirovaná mořských pobřežím, tak vypadá středomořský interiér. Nábytek je robustní, poličky mohou být případně ze železa.
Etnický styl má v sobě pevně danou jasnou barevnost, objevující se jak na tkaninách, tak na paravanech či kobercích. Nesmí chybět zdobené jemné řezby v nábytku z tmavého dřeva, mosazné lampy a další dekorační předměty. Skleněná stropní svítidlamají hvězdicovitý tvar a všudypřítomné jsou svíčky.
Nelze opomenout ani skandinávský styl, který je důkladně popsán v jednom z našich dalších článků.