Interiér může být vybaven designovým nábytkem, nejmodernějšími technologiemi a přepychovými materiály, ale pokud bude postrádat ekologické prvky, pak ani sebelépe zařízený prostor nemůžeme označit za moderní obývací pokoj.
Pod pojmem ekologický, neboli eko-design se nemusí nutně ukrývat jen solární technologie, srubovité, dřevěné ekostavby anebo technologie, sloužící pro úsporu energií , či nahrazení neobnovitelných přírodních zdrojů těmi obnovitelnými. Dokonce vás ani nebudeme přesvědčovat o tom, že by mohlo být pěkné, pořídit si do obýváku nějakou tu sošku, vyrobenou z rozbitého solárního panelu. Ke zklamání mnoha ekologických aktivistů se tímto článkem ani nehodláme zasadit o penetraci trendu domácích kompostů a k nim náležících, stylových kompostérů do komerčního užívání, tedy do běžných obýváků.
Pro tento případ, tedy pro eko–design, je naprosto příznačné úsloví – „nemusí pršet, stačí, když kape…“. V názvu tohoto trendu vyskytuje „eko“, což napovídá, že se bude jednat o celosvětově rozšířený pojem, který by se dal označit za kult moderní doby, napříč všemi aspekty životního stylu i života samotného. Nicméně se pod tímto megalomanským označením mohou ukrývat i drobnější, avšak neméně efektivní prvky.
Eko-design v běžném obývacím pokoji může být stylově zastoupen například v kreativním konceptu dekorativních květináčů. Pojetí, designové zpracování i způsoby zavlažování jsou u takovýchto živých eko-doplňků vždy originální a dokonale oživí každý obývák.
Impozantním dojmem pak bude působit každý obývací pokoj, v němž se objeví zelené stěny, tvořené živými rostlinami. Jedná se o hydroponické pěstování pokojových rostlin ve vertikální poloze, kde lze upravit aranžmá například i jako obraz.
Nabízí se také roztomilé eko-designové miniatury v podobě maličkých květníkových sestav, vyrobených prakticky z čehokoliv vás napadne – třeba i z korkových špuntů. V obývacím pokoji může zdobit konferenční stolek sukulentní ikebana, ale i samotný stůl v sobě může mít „vestavěné“ nádoby s rostlinami.
Pomocí rostlin můžeme vyřešit také potíže se zápachem z dřezového odpadu, což bývá obvyklý problém obývacích pokojů, spojených s kuchyňským koutem. Kromě výroby kyslíku a příznivého vlivu na zrak i lidskou psychiku mohou mít eko-designové doplňky svůj přínos i po stránce dekorativní. Jejich instalací probudíte v interiéru jakýsi prvek života, a to včetně tmavých a ponurých anebo jakýkoliv dotyk designu doposud absentujících obývacích pokojů.
Lucie Sýkorová
Foto: graciepi.com, arvadacarpetcleaningbest.com, stupic.com, inhabitat.com, lovile.com, homesdir.net, dstudio.es, leavemetomyprojects.com, lushome.com, trendhunter.com spamare.com, thedesigntabloid.com, hotstyledesign.com
Publikováno: 27. 5. 2014, Autor: