Televize bývají v rohu místnosti posazené jen zřídka, většinou z důvodu nedostatku dalšího prostoru. Takové umístění ale může být i záměrné. Dnes se podíváme, jak televizi v rohu správně vystavit, aby dodala místnosti na zajímavosti.
Televize v místnosti na sebe automaticky strhává pozornost, a to ani nemusí být zapnutá. Ne každému to ale vyhovuje. Mnoho lidí raději využívá pokoj k posezení s rodinou, čtení nebo jen odpočívání při pohledu z francouzského okna na okolní krajinu a televizi zapíná jen na zprávy, nebo když má chuť sledovat film z DVD. I to může být důvod, proč na televizi zbude prostor v rohu. Jindy k tomu vede atypické rozmístění zařízení či účel pokoje. Ať je tomu tak nebo onak, vždy se bychom se měli řídit několika obecnými zásadami, abychom si obraz užili v plné kvalitě a nezpůsobili si namožení krční páteře.
- Nikdy neseďte příliš blízko ani příliš daleko od televize. Vzdálenost očí od obrazovky by měla odpovídat dvoj- až trojnásobku úhlopříčky televizní obrazovky.
- Důležitý je i pozorovací úhel. Umístíte-li televizi do rohu místnosti, nezapomeňte, že musíte sedět přímo proti ní, aby váš zrak přirozeně směřoval do středu obrazovky. Jinak hrozí zkreslení obrazu, zvláštně u plochých obrazovek.
- Dívat se na televizi potmě není ani příjemné, ani zdravé. Při instalaci televize si všímejte, jaký vliv má na kvalitu obrazu denní světlo, odrazy z oken a umělé osvětlení místnosti.
- Při sledování televize se musíte cítit pohodlně. Vaše hlava má směřovat přímo k obrazovce. Pokud se musíte natáčet, byť jen trochu, něco je špatně.
Už tvar televizoru si říká o umístění na dlouhou rovnou stěnu a tak nám může jeho instalace v rohu připadat nepřirozená. Nemusíme se toho ale bát, při troše nápaditosti lze udělat z nevýhody přednost. Pojďme se podívat na několik případů, kdy tomu tak může být.
Obrazovka mezi poličkami
Praktickou možností je začlenění televize do rohového úložného prostoru. Ten může být samostatný nebo volně přecházet na přilehlé zdi. Ve druhém případě vytvoříte dominantu místnosti, s dalšími velkými prvky proto šetřete. Pozornost můžete soustředit na opačnou stranu místnosti tak, aby celá kompozice zůstala vyrovnaná. Do protilehlého rohu umístěte například velkou květinu nebo jinou výraznou dekoraci.
Z televizní obrazovky rovnou do přírody
Máte francouzské okno nebo prosklenou zeď? Využijte ji! Není nad romantický film a výhled zároveň. Televizi umístíme do rohu vedle okna.
Rozdělujeme pokoj pomocí televize
Máte-li velký pokoj, který ale zároveň slouží několika funkcím, jednoduše jej prakticky oddělte prostorným gaučem. Ten umístěte zhruba doprostřed místnosti čelem k televizi, která bude sice nenápadně v rohu ale zároveň v čele celé kompozice. Prostor od gauče k televizi bude obývací pokoj, zbytek například jídelna nebo kuchyně.
Odlehčené řešení
Nízká skříňka umístěná v rohu slouží jako podstavec pro televizi. Prostor je vzdušnější než v případě vestavěné varianty. Můžete s ní více hýbat a přizpůsobit dění v místnosti.
Využijte krb
Máte krb v rohu místnosti? Umístěte televizi přímo na něj. Ideální relaxační místnost.
Jednoduše zavěšená
Velmi minimalistická a jednoduchá varianta. Jednoduše zavěsíme do rohu. Výhodou je možnost ukrytí kabelového vedení televize podél stěny nebo pomocí lišty přímo v místě, kde se stěny stýkají. Taková instalace se hodí do ložnice. Prostor pod televizí můžete využít například pro houpací křeslo.
Podkrovní televize
Vytvořte si minimalistický podkrovní pokoj. Na televizi umístěnou v jeho rohu můžete koukat odkudkoli z místnosti. Nebudete přitom rušeni nábytkem a dalšími objekty. Velmi útulné a prostorné.
Text: Martina Gillichová
Foto: homedit.com, bugot.com, Pinterest
Publikováno: 26. 11. 2015, Autor: