reklama

Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?

Dva plus jedna je byt tak akorát pro tři lidi. Co když jich tam ale žije pět a šestý přírůstek má přibýt za pár měsíců? Navíc obyvatelé jsou tradičně založení a jiné uspořádání bytu si moc představit neumějí a nechtějí. Tomu se říká oříšek pro designéry.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?

Aby Andrea Hylmarová a Marek Povolný zařídili pro rodinu vyhovující bydlení zajišťující členům domácnosti alespoň minimální soukromí, museli zasáhnout do rozvržení bytu možná i proti představám majitelů. „Zcela zásadně jsme tedy upravili dispozici bytu. Vyřešili tím přístup do jednotlivých pokojů přes chodbu a nikoli průchodem přes další pokoj. V bytě je rázem více soukromí pro všechny a s očekávaným přírůstkem do rodiny se všichni navzájem budou méně rušit. Chodba probíhající až do kuchyně vyřešila i špatnou obslužnost linky při vaření. Nejvíce nás potěšilo zakomponování stávajících viditelných rozvodů plynu, které jsme nečekaně zvýraznili a udělali z nich zajímavý grafický prvek v interiéru. Současně jsme z trubek pro plyn vytvořili lampy a rám pro zrcadlo, které skvěle doplnily plynové rozvody stejným detailem,“ vysvětlují Andrea s Markem.

Příliš těsno a rušno

Miloš a Janou se znají tři roky. Společně vychovávají tři děti, které má Jana s předchozího manželství a za čtyři měsíce se jim narodí Tadeášek. Nejmladší syn Petr je ve střídavé péči u nich a svého otce. Prostřední syn Tomáš má lehčí formu ADHD, k tomu ještě přichází do puberty, takže je to s ním občas těžké. Nejstarší dcera Adéla už doma moc nepobývá, chodí hodně ke koním a ke kamarádkám, ale z rodného hnízda se ještě vylétnout nechystá. Pokoj sdílí se svými dvěma bratry, což není vždycky zrovna idylka.

Byt 2+1 byl před proměnou rozvržen tak, že rodiče přespávali v obývacím pokoji, přes který se zároveň chodilo do dětského pokoje. Manželům vadilo, že nemají ani chvíli soukromí, na druhou stranu o prohození pokojů neuvažovali, protože děti by se údajně bály mít pokoj hned za vchodovými dveřmi. Jana si také nepřála propojení obývacího pokoje s kuchyní. V kuchyni je velmi chladno a bojí se, aby zima nepřešla i do obýváku. Do „obývacího pokoje / ložnice“ brzy měla přibýt ještě postýlka pro miminko Tadeáška.

Rodina by také uvítala větší úložné prostory. Jinak ale velké nároky nemají. Líbí se jim jednoduchost a praktičnost, chtěli by hodně úložných prostor, přáli by si patrovou nebo rozkládací postel. Kromě fotek a elektroniky netrvají na ničem, co musí zůstat.

Úkole je jasný, ale ne jednoduchý: Udělat nový obývací pokoj, malou kuchyňku, chodbu a vymyslet místo pro dětskou postýlku.

Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1? (Zdroj: )
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1? (Zdroj: )
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?
Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1? (Zdroj: )

Hodnocení designérů

Andrea Hylmarová a Marek Povolný hodnotí zpětně svou proměnu slovy: „Nápad se zrodil velmi rychle. Dispoziční řešení bylo jasným vyústěním přání majitelů bytu vyřešit zónování bytu a soukromí členů rodiny. Zásadním problémem byla špatně umístěná toaleta situovaná za kuchyní. Dětský pokoj byl přístupný pouze z obývacího pokoje, tudíž se neustále chodilo přes obývák, sloužící zároveň i jako ložnice rodičů. Nebylo zcela jednoduché se popasovat s výškovými rozdíly místností, a zároveň křivými zdmi a rákosovými stropy, které při rekonstrukci odpadávaly. Rovněž povrchové vedení plynu nám způsobilo problémy. Museli jsme přeřezávat a napojovat plynové trubky, což bylo v napjatém časovém harmonogramu velmi náročné.“

Výsledek jejich práce je odvážný, styl proměny můžeme nazvat městským s malým nádechem industriálu. Z nábytku nestál za zachování žádný kus, byl nevzhledný a nekvalitní. Nové úložné prostory jsou vyřešené vestavěným nábytkem na míru.

Nápaditě byla využitá mezera po spojovacích dveřích mezi obývákem a dětským pokojem, která se po jejich zazdění proměnila v niku, v níž vznikla malá pracovna.

Barevná kombinace neutrální bílé na stěnách, stropech a skříních s kamennou šedou na dveřích a skříních v obýváku dodává bytu eleganci a prosvětluje prostor. Kamenná šeď je použita i jako spojující pruh na stěnách, který propojuje niky u TV a pracovny se zbytkem místnosti. Tento horizontální prvek opticky rozšiřuje zmenšený obývací pokoj. K oživení tlumené barevnosti posloužila černá barva, která je použitá na klikách dveří, vypínačích a především na plynových trubkách, které se vinou interiérem a poutají na sebe pozornost.

Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Prima TV

Publikováno: 18. 3. 2016, Autor: