Lidé se stěhují za lepším, ale pro paní Evu znamenalo přesídlení do domku na venkově katastrofu, ze které je nešťastná. Není divu, dům je v příšerném stavu a na rekonstrukci není síla ani peníze, a tak se za své bydlení stydí. Vrátí designéři paní domu jiskru v oku?
Hororově působil dům paní Evy i na designéry Martinu Pištělákovou a Petra Hodana: „Příběh této proměny byl pro nás hodně pestrý. Původní bydlení rodiny nám přišlo velmi negativní a od prvních fotek v přihlášce jsme měli potřebu k nim dostat více života. Bývalý pokoj působil opravdu hodně nezařízeně, z našeho pohledu to nebyl pokoj, který obývají rodiče s dětmi.“
Království za kuchyň (a obývák)
Beáta se už nemohla dívat na trápení rodičů, a tak je zkusila přihlásit do pořadu. Chtěla jim udělat radost a poděkovat jim. Sama se po rozchodu s přítelem vrátila zpátky do rodného hnízda a v rodičích má velkou oporu. S sebou přivedla početnou smečku psů, věnuje se totiž canisterapii.
Beáta by si přála přestavbu kuchyně a obýváku. Maminka relaxuje vařením a potřebovala by k tomu odpovídající prostor. Původní kuchyně je totiž v příšerném stavu a hlavně hrozně nepraktická: Většina skříněk je bez dvířek, a tak v nich musí neustále vytírat prach. Vypínače světla jsou špatně nainstalované, takže je tam večer tma.
Omítka v polévce
Obývací pokoj, který je s kuchyní částečně propojený, slouží rodině jako místo setkávání. Začíná tam být ale životu nebezpečno. Ze stropu padá omítka – tatínkovi spadla na Štědrý den rovnou do talíře. Veškeré zařízení je už staré a omšelé. Stará sedačka, ponurý tmavý nábytek, letitý zátěžový koberec a nefunkční podlahové topení.
Není divu, že se rodina stydí zvát si do domu návštěvy. Rodina by chtěla hlavně celý prostor prosvětlit, aby místnosti působily čistě a vzdušně. Zachovat si přejí jen topení dřevem v krbu.
Očima designérů
Martina Pištěláková a Petr Hodan si pochvalují změnu dispozice: „Nové dispozice jsme vyřešili redukcí kuchyně, zbouráním příčky, která vlastně i zbytečně vymezovala prostor kuchyně a obývacího pokoje, a napojením stolu na kuchyňský ostrůvek. Nový pokoj jim tak umožní, byť za cenu zmenšení pracovní plochy, pohodlný průchod kolem stolu na všechny strany i na terasu. Místnost tak získala větší kompaktnost.“
Snad jako ve všech starých domech se potýkali s křivostí podlah a stěn: „Obrovské pohledové problémy nám způsobila velká křivost stropu, ale snažili jsme se s tím co nejlépe poprat. Návazně na to následovalo vyrovnání podlahy, jejíž výška byla rozdílná v bývalém prostoru kuchyně, kde byla dlažba, a obývacího pokoje, kde byl koberec.“
Motýli určili proměnu
Svěží vítr přinesla do proměny tapeta s motýly, od ní se vše odvíjelo, vysvětlují designéři: „Jelikož šlo o dům, mohli jsme se trošku více rozdovádět ve stylech, barvách a dekorech. Zásadní motiv, který nám s tímto pomohl, jsme získali tapetou s motýly. Ostatní prvky v novém interiéru byly kombinované jednoduše, ale zároveň tak, aby rozmanitost tapety podpořily a navazovaly na ni. Vznikl tak vcelku neotřelý pokoj plný barev, struktur a textur. Materiálově tady najdeme: dřevo, plech, kov a kámen.“
Zajímavým prvkem je stylová a barevná směsice židlí u stolu: „Nebáli jsme se zkombinovat nezkombinovatelné. Záměrně jsme jakoby na „oko“ neslaďovali jídelní židle u stolu, každá je jiná, ale záměrně byly vybrány tak, aby spolu u stolu mohly být. Zásadní prvek celého prostoru je velké dvoumetrové zrcadlo, které pokoji dává, díky svému odrazu, opticky jiný rozměr. Při vstupu do pokoje máte doslova pocit, že v něm máte dveře „dál“. Horní skříňky kuchyně jsme záměrně zvolili otevřené kvůli okenní stěně s malým oknem a vstupem na terasu by nevypadaly klasické zavřené horní skříňky dobře a prostoru by to ubližovalo. Navíc jsme chtěli dát úložné plochy i nad ostrůvek, a to jinou cestou ani moc nejde. Napadlo nás dát jim do kuchyně také tabulovou čerň – na rodinné vzkazy.“
Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz
Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima
Publikováno: 6. 5. 2016, Autor: