Aby designéři po natáčení proměny přiznali, že proměna je jak fyzicky, tak psychicky mimořádně vyčerpala, se snad ještě nestalo. Vždyť tentokrát se předělával panelákový byt 3+1 pro dvě starší dámy a jejich rodinu. Co bylo kamenem úrazu, když se předělávala kuchyň, obývák a pokoj? A to přece designéři mají nacvičené!
Paní Libuše si se svým manželem v dobách reálného socialismu svépomocí vybudovali byt v paneláku o dispozici 3 + 1. Tehdy velké terno, nyní po skoro padesáti letech, už tolik ne. Byt potřebuje rekonstrukci, aby se jí v něm dobře žilo s invalidní dcerou Janou a vnukem Petrem, za kterým občas přijíždí některé z jeho pěti dětí.
Paní Libuše s manželem zvládla zrekonstruovat kuchyň a koupelnu. Plánové pokračování prací přerušila manželova náhlá smrt a bez něho a jeho šikovných rukou to nezvládnou. Proto podala paní Jana přihlášku do pořadu. Chtěla pro maminku překvapení v podobě nového obýváku a pro sebe nový pokoj. Všechno prasklo, maminka vše ví, ale nevadí jí to, naopak má radost.
Jaká byla přání a představy?
Dámám se navzdory věku líbí moderní styl. Mají rády všechny barvy. Do obýváku by si přály rohovou sedačku, neměla by být světlá kvůli pejskům. A nechtějí koberce ani staré parkety. Ve svém pokoji by si Jana představovala více místa. Co všechno nakonec proměníme a stihne se to podle plánu?
Designéři se na proměnu vrhnou a lehce změní i dispozici bytu. Z barev bude převládat světle šedivá s modrými akcenty. V celém prostoru bude nová laminátová podlaha v dřevěném dekoru. Do obýváku bude potřeba vměstnat novou sedačku, televizi a designéři zakomponují i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. Samozřejmě se nově vymaluje. V pokoji Jany vymění postel za menší a pokoj dostane i nové barvy.
Stavební hrůzy
Špatný stav bytu, nevhodná dispozice a hlavně nekvalitní provedení stavebních prací byly důvodem velké náročnosti projektu. S ním se museli potýkat designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný: „Hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co bychom rádi s prostorem udělali. Bylo jasné, že budeme bourat příčky a zazdívat nesmyslné dveře do obývacího pokoje. Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala a vzniklo mnoho variant. Hlavním problémem byl špatně vyřešený obývací pokoj a nekvalitně postavený dům. Proto bylo nutné vše radikálně dispozičně předělat a vyřešit nerovnosti v podlahách, příčkách a stropech. Problémů a výzev ale bylo v tomto dílu více. Srovnání výškových rozdílů v podlahách, kompletní předělání elektroinstalace, zvětšení kuchyňského prostoru, aniž bychom zasahovali do obývacího pokoje.“
Očima designérů
Andrea Hylmarová a Marek Povolný jsou nakonec i přes náročnost s proměnou spokojeni: „Otevřela a propojila se kuchyň s obývákem. Prostor se „nadýchl“, je vzdušnější, prostornější. Zároveň se úplně předělala dispozice obývacího pokoje – to jsou největší klady naší proměny. Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník v této chodbě, kde tyto základní úložné prostory zcela chyběly. Styl je moderní, což bylo i „zadání“ od majitelů.“
„Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se obavy nepotvrdily a výsledné pojetí bydlení bavilo i starší dámy. Barevně jsme celý koncept umírnili. Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám v barvách fialové, žluté, růžové, což jsou k sobě naprosto pekelné kombinace. Původní nábytek musel kompletně pryč. Byl velmi nevzhledný a příliš masivní. Nahradili jsme jej především na míru dělanými kusy – knihovnou, úložnými prostory za televizí a na míru dělaným jídelním a konferenčním stolem,“ uzavírají spokojeně výčet prací.
Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí 19. června ve 21.30 na Primě.
Z dostupných zdrojů zpravovala redakce
Publikováno: 16. 6. 2017, Autor: