V novém díle „Jak se staví sen“ dojde na kompletní rekonstrukci garsonky. Stav stěn si vyžádal dokonce větší stavební úpravy, než se původně plánovalo, protože při úpravách koupelny se doslova začaly rozpadat zdi. Jak to všechno dopadlo?
Jiří je po těžkém úrazu hlavy v invalidním důchodu a vzhledem svému stavu se stal doslova vězněm svého bytu. Do pořadu ho přihlásila jeho maminka, aby mu zlepšila jeho životní situaci a snad i dodala energii a impulz k lepším zítřkům.
Vězení, ne bydlení
Pan Jiří bydlí v malé městské garsonce v Sedlčanech. Jeho byt je spíš než místo k bydlení místem k přežívání. A ještě k tomu dost depresivním. Kuchyň je stará a shnilá, koupelna je v dezolátním stavu, stejně tak dveře a nábytek.
Designéři se tedy vrhnou do proměny celého mrňavého bytu a nechají se inspirovat tím, co má Jiří rád – knihami, Dalajlámou a papežem. Z bytu, kterému Jiří říká cela, bude garsonka pro intelektuála.
Dominantou bude designová knihovna. Převládat budou barvy v pánském stylu – šedá, bílá, černá a dekor dřeva. Nebude chybět ani kuchyňka a lehce se změní dispozice bytu.
Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka k další náročné proměně dodávají: „Proměna byla živelná, nebojácná, moderní, ale i citlivá a intuitivní. Byla to proměna pro chlapa, který to nemá v životě snadné, ale ve kterém je stále ukryt ten malý chlapec, který trochu zlobí, ale umí se i radovat, poděkovat a být vděčný. První dojem byl, že nás tady čeká totálka, a to je vždycky pořádný kus práce.“
Trable s koupelnou
Řešením bylo propojit obě místnosti, zvětšit kuchyň a otočit vstup do koupelny z chodby. Jako u každé rekonstrukce designéři bojovali s nerovnými stěnami, křivými podlahami, starou elektroinstalací atd. Hlavní problém ale přišel v momentě, když začali bourat koupelnu.
Stěny oddělující koupelnu od kuchyně a chodby nebyly z cihel, ale z vodorovných panelů spojených nekvalitní maltou. Do takovéto konstrukce prakticky nelze vysekat nový otvor, aniž by někde něco neprasklo, nepovolilo tam, kde nechcete.
„Všecko se drolilo pod rukama a nakonec jsme se rozhodli pro kompletní demolici jádra a výstavbu nových obvodových stěn, což nás velmi zdrželo,“ vysvětlují designéři.
Místo vany přišel velký sprchový kout s prosklenými posuvnými dveřmi. Moderní závěsnou toaletu, nové umyvadlo doplnili skřínkou a pod původní bojler umístili pračku, aby byl Jiří o něco samostatnější.
Teplo domova
„Do obývacího pokoje jsme navrhli kamna na dřevo a bylo třeba prověřit, zda je stávající komín vhodný pro jejich zapojení a provoz. Naštěstí nám velmi pomohl místní kominický mistr, který komín prohlédl a doporučil způsob odkouření. V chodbě jsme zase museli z technických důvodů zachovat dveře pro vstup na půdu, která nepatří k bytu, což nás limitovalo v jejím využití,“ popisují Kamila s Františkem.
„Zajímavým prvkem jsou kamna na dřevo, která kromě toho, že jsou esteticky velmi pěkná a zapadají do celkového konceptu návrhu, dávají Jiřímu možnost si doma zatopit dřevem, vnímat jiné teplo a starat se o oheň,“ vysvětlují, proč dali do bytu kamna.
Design přizpůsobili mužskému cítění. Odstíny šedé a hnědé na nábytku a podlaze nakombinovali s velkými plochami stěn obložené překližkou, která má krásnou kresbu přírodního dřeva a dává interiéru klid. K dotvoření použili černé, minimalistické doplňky a nechali i některé původní prvky, jako např. obrazy a fotky.
„Myslíme si, že zde dobře vyšla kombinace materiálů a moderního stylu s účelem a se stylem života v bytě,“ uzavírají své hodnocení Kamila s Františkem.
Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 12. března ve 21.30 na Primě.
Publikováno: 9. 3. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce