Zařizovat malé byty je vždy těžký úkol. Do pár metrů musíme vtěsnat kuchyň, jídelnu, obývák, pracovnu a ložnici. Zdá se vám to nemožné? Ukážeme vám, jak se s touto výzvou poprat tak, abyste měli vše, co potřebujete, dostatek prostoru a přitom nekompromitovali estetickou stránku.
Jak na to
Nezávisle na jakémkoliv prostoru je nutné řešit dvě věci najednou, bez upřednostnění jedné před druhou. Je to FUNKČNOST A ESTETIKA.
RADA Č. 1 ZBAVTE SE VŠEHO, CO NEPOUŽÍVÁTE A NEPŘINÁŠÍ VÁM RADOST DO ŽIVOTA
V praxi to znamená, že před tím, než začnete vybírat jakýkoliv nábytek, je nutno se zbavit všeho nepotřebného a vytvořit si tím životní prostor nejen pro nové předměty, ale i pro příležitosti, které k vám přicházejí. Věci, které již nepoužíváte, věnujte někomu, kdo je může ještě upotřebit. Rozbité nekompromisně vyhazujte. Věty typu: “To se ještě spraví…” nefungují. Nespraví, jen vám zabírají místo a připomínají vám, že nedotahujete věci dokonce. Brzy si řekneme víc tipů pouze k čištění prostoru.
RADA Č. 2 PRAVDIVĚ SI ODPOVĚZTE NA OTÁZKY OHLEDNĚ STYLU VAŠEHO ŽIVOTA A SEPIŠTE SI SEZNAM VŠECH PŘEDSTAV O VAŠEM BYDLENÍ
Poté, co máte POCTIVĚ vyklizeno (a nemyslete si, že vás spasí jeden víkend a několik plných pytlů), začněte teprve přemýšlet o tom, jak si přejete bydlet a co od života očekáváte. Vaříte hodně? Zvete přátele na jídlo? Pracujete doma? Jak trávíte svůj volný čas, jaké jsou vaše koníčky a co rádi děláte? Potřebujete si doma v klidu odpočinout bez rozptylování? Doporučujeme si vzít blok a tužku a sepsat si všechny vaše představy v bodech.
RADA Č. 3 NAJDĚTE SI SVŮJ STYL
I v případě, že interiérový design není váš koníček, doporučujeme projít internet a zjistit, jaký styl nábytku a barvy se vám nejvíc líbí. Pokud tento domácí úkol splníte, zjistíte, že si zjednodušíte výběr a nebudete zbytečně ztrácet čas a nervy díváním se na celý nabídkový sortiment jednotlivých obchodů.
♣NEPODCEŇUJTE PRŮZKUM, UŠETŘÍ VÁM ČAS, NERVY, PENÍZE A ZKLAMÁNÍ ZE ŠPATNÉHO VÝBĚRU♣
RADA Č. 4 KDYŽ SI NEVÍTE RADY, ZAVOLEJTE ODBORNÍKA
Pokud si nevíte rady, zavolejte si interiérového designéra. Nemusí vám navrhovat celý prostor. Mnohdy stačí pouhá konzultace. Designérovi ukážete, co vás oslovuje a čeho chcete v prostoru docílit. Během dvou až tří hodin by vás měl být schopen nasměrovat a poradit, jak skloubit barevnost, materiály a tvary v bytě.
RADA Č. 5 ROZHODNĚTE SI: MUSÍM TO MÍT NEBO CHCI TO MÍT
Bylo by hezké si moci dovolit koupit vše, co chceme. Bohužel se to ne vždy podaří. V ten moment je důležité zvolit si priority. V rozhodování vám pomohou dvě jednoduché otázky u každé položky: 1. Musím to opravdu mít? nebo 2. Chci to mít?
RADA Č. 6 NIKDY NEKUPUJTE NÁBYTEK, ANIŽ BYSTE SI ZMĚŘILI DOMA PROSTOR
Nezapomeňte, že obchody jsou většinou velké s vysokými stropy a tudíž i velké kusy nábytku působí menší, než budou ve vašem bytě. Ušetříte si nepříjemné překvapení doma.
Praktická ukázka práce interiérového designéra na reálném příkladě
Jako praktickou ukázku vám přinášíme byt čtenářky LIVING.CZ, která nás oslovila s prosbou o pomoc po přestěhování se z většího bytu do menšího.
Klientka
Paní F., 70 let, samostatně žijící, o holi, stále intelektuálně činná, překladatelka, má ráda knihy a návštěvy.
Situace
Přestěhování se z bytu 3+1 70m2 do 1+kk 26m2, hodně nastřádaných věcí za celý život, nový byt zařízený jako kancelář
Potřeba
Umístění věcí, vytvoření si vlastního prostoru – stylu a oblastí k potřebnému využití, možnost pohybu o holi.
Řešení
- PRVNÍ ÚKOL: vytřídit nepotřebné a nepoužívané věci.
Je nutné si stanovit časový limit, do kdy se věci zlikvidují. Jinak je na všechno dost času a vždy spousta “důležitějších” věcí, proč se selekci nevěnovat a posunout to “na příště”.
♣TIP♣
Každý člověk v životě nashromáždí či dostane spoustu maličkostí, ke kterým si vytvoří osobní vazbu. Pokud je tohle přesně váš případ, najděte hezkou krabici, do které je uklidíte. Pro krabici pak najděte vhodné umístění – třeba na dně skříně. Můžete se k věcem kdykoliv vrátit, a přitom vám nezabírají místo ve vašem omezeném prostoru a nesedá na ně prach.
- DRUHÝ ÚKOL: zjistit, co si paní F. představuje, potřebuje a opravdu chce. Z toho vznikl tento seznam:
– změna dispozice a stylu kuchyně za co nejméně peněz
– jídelní stůl pro dvě až čtyři osoby
– pracovní místo na notebook a tiskárnu
– uložení více knih
– místo na čtení a dívání se na TV
– sedací nábytek, ze kterého se lze jednoduše zvednout
– prostor na spaní, aby pokoj nevypadal na první pohled jako ložnice
– požadavek na funkční noční stolek s úložným prostorem a komodku se zásuvkami v blízkosti postele
– vše pořídit za co nejméně peněz
♣TIP♣
Abychom nezapomněli na žádný požadavek a přání, je nutné si dělat poznámky a při samotné realizaci si je postupně odškrtávat jako splněné úkoly.
- TŘETÍ ÚKOL: vybrat vhodný styl a začlenit stávající nábytek, který paní F. chtěla zachovat, tak, aby prostor stále působil harmonicky a vzdušně.
Za paní F. jsme se vypravily domů, abychom lépe zažily prostor, se kterým budeme pracovat a měly možnost ji lépe poznat a zjistit, co se jí líbí a nelíbí.
Níže si prohlédněte si ukázku inspirativních obrázků, které jsme jí ukázaly
U tohoto obrázku se paní F. líbila barevnost stěn a bílý nábytek
Pro paní F. příliš strohé a neosobní
Líbí se lampa a celkový dojem z bytu
Paní F. vůbec neoslovují barvy, líbí se jí křesla
- ČTVRTÝ ÚKOL: najít vyhovující kusy nábytku ve zvoleném stylu, do kterého by se umístilo vše potřebné, a přitom se vešel do dané místnosti. A v neposlední řadě zjistit, kolik to bude stát.
♣TIP♣
Vezměte si čtverečkový papír a nakreslete si půdorys místnosti v měřítku (změřte délku a šířku pokoje, zakreslete okna a dveře, nezapomeňte na výklenky a na topení). Zvolte si měřítko, např. jeden čtvereček = 10 cm. Na další papír si ve stejném měřítku nakreslete jednotlivé kusy nábytku. Jako příklad použijeme pohovku: šířka 180 cm x hloubka 90 cm x výška 80 cm. Nakreslete si obdélník 18 x 9 čtverečků. Obdélník vystříhněte a popište, např. POHOVKA 180 x 90. Takto si nakreslete všechen nábytek a rozmístěte ho na půdorys. Okamžitě uvidíte, jak se vybrané kusy do místnosti vejdou, můžete experimentovat a posouvat bez námahy.
Realizace podle seznamu
Změna dispozice a stylu kuchyně za co nejméně peněz
Kuchyňské lince byla vyměněna dvířka a dodělána nová část na místě původní knihovny, kde vznikl další úložný prostor a pracovní deska. Do horních nasvícených prosklených dílů se přestěhovaly dekorativní předměty a porcelán ze skleníku. Tím ubyl jeden kus v tak malém prostoru přebytečného nábytku, nicméně efekt skleníku byl zachován.
PŮVODNÍ STAV
NÁVRH ZMĚNY
♣TIP♣
Nemusíte měnit celou kuchyni, stačí změnit dvířka skříněk. Pokud potřebujete celkovou změnu, vyměňte i pracovní desku.
Jídelní stůl pro dvě až čtyři osoby
Byl použit stávající nábytek.
Pracovní místo na notebook a tiskárnu + uložení více knih
Nejdelší stěna se využila na nejobjemnější kusy nábytku tvořící jeden celek rozčleněný dle potřeb na knihovnu, místo na televizi a sklápěcí psací stůl s úložným prostorem, ke kterému se přenáší židle od jídelního stolu, aby zde trvale nepřekážela.
PŮVODNÍ STAV
NÁVRH ZMĚNY
♣TIP♣
Nebojte se použít v prostoru vysoký nábytek.
Místo na čtení a dívání se na TV + sedací nábytek, ze kterého se lze jednoduše zvednout
Velké těžké kusy sedacího nábytku byly nahrazeny dvěma křesly typu ušák s tvrdším sedákem a područkami, aby starší člověk mohl bez problémů vstát.
PŮVODNÍ STAV
NÁVRH ZMĚNY
♣TIP♣
V malém prostoru používejte průhledné materiály. Skleněný konferenční stůl opticky nezabere místo.
Prostor na spaní, aby pokoj nevypadal na první pohled jako ložnice + požadavek na funkční noční stolek s úložným prostorem a komodku se zásuvkami v bezprostřední blízkosti postele
Ložnicová část byla plně přiznána. Nedoporučujeme přepažovat malý prostor nábytkem na ještě menší části. Pro příjemné a hezké žití je nutno zachovávat vzdušnost. Lůžko bylo otočeno o 90 stupňů a vytvořeno nové čelo, které se připevnilo přímo na stěnu. Posteli byly zhotoveny nové vyšší nohy, díky čemuž vznikl velký úložný prostor pod ní a navíc je nyní vstávání podstatně příjemnější.
PŮVODNÍ STAV
NÁVRH ZMĚNY
♣TIP♣
Snažte se o to, aby stěna za postelí byla zajímavá. Odvedete tím pozornost od „ložnice“.
Tento prostor byl celý řešen nábytkem z IKEA. Celková změna stála klientku 56 000 Kč.
Na závěr několik triků, jak opticky pracovat s malým prostorem
Používejte nábytek na nohách
Nebojte se použít i velké kusy nábytku. Vybírejte ale nábytek na nohách. Týká se to nejen skříní, ale i pohovek a křesel. Vždy, když vidíte pod nábytkem podlahu, působí prostor odlehčeně.
Zaplňujte rohy
Nenechávejte rohy místnosti prázdné. Prázdný roh totiž opticky upozorní na skutečný rozměr pokoje. Pokud můžete, použijte například vysokou pokojovou rostlinu (alespoň 180 cm). Zeleň rohy zjemní a oko si mylně myslí, že je za rostlinou více prostoru.
♣Příště se zaměříme na to, jak dokáže barva, materiál a tvary nábytku změnit atmosféru bydlení♣
Připraveno ve spolupráci s designérským studiem CG Design
Designérky:
Denisa Carr Weiglová
Veronika Weiglová Gilbertová
Kontakt:
Pod Valem I, 831
252 43 Průhonice
E-mail: info@cgdesign.cz
Tel: 318 234 654
Publikováno: 7. 8. 2015, Autor: