Co si budeme povídat, garsonky a byty 1+1 jsou tak akorát pro jednoho člověka. Pro dva jen když se ti dva mají hodně rádi. Maminka Andrea s dospívajícím synem Pavlem se hodně rádi mají, ale přeci jen student potřebuje soukromí. To by ocenila i maminka, navíc jí dosluhuje kuchyň a ani obývák není právě reprezentativní. Kde na to ale vzít z malého platu?
Prosím, jen ne hnědou a černou… Dostala je
V jakém, bytě se bude Andrea dobře cítit? Má ráda jednoduchost, barvy, praktičnost, moderní design a čistý bílý design. Naopak jí nevyhovuje černá, hnědá a tmavě zelená. Materiály nějak zásadně neřeší. Kuchyň by si přála bílo-zelenou nebo bílo-červenou, hladkou. Také potřebuje nový sporák, nejlépe sklokeramickou desku a ocení i standardní kuchyňské pomocníky jako mikrovlnku, myčku, ledničku s mrazákem.
Designéři mají za úkol do proměny zakomponovat obraz dnes již zemřelých rodičů, aby je měla Andrea stále na očích. Citovou vazbu si vytvořila také ke kytce, kterou zasadila, když se narodil Pavel. I ta by měla najít místo v novém bytě.
Proměna se dlouho hledala
A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný? „Rekonstrukce bytu v Roudnici byla poměrně rozsáhlá. Obával jsem se termínu dokončení, který nakonec byl splněn nad očekávání dobře. Tato proměna se chvilku tzv. hledala, nechala na sebe čekat. Zprvu nebylo ihned jasné, co provedeme se vstupní chodbou. Dále jsme hledali místo pro jídelní kout. Jediné, co bylo ihned zřejmé, byla pozice kuchyně,“ vysvětluje Marek.
„Hlavním neduhem původního stavu bylo propojení dětského a obývacího pokoje, dále tmavá úzká chodba a nedobře řešená kuchyně. Nepříjemné při této rekonstrukci byly výškové rozdíly podlah, které jsme chtěli srovnat do jedné úrovně. Dalším nemilým překvapením bylo povrchově tažené vedení plynu a topení, které nám způsobilo vrásky při kompletování truhlářských konstrukcí v předsíni. Museli jsme improvizovat a vymyslet kapotování těchto nevzhledných trubek,“ popisuje další problémy starého bytu.
Co všechno se změnilo?
„Zásadní bylo oddělení dětského a obývacího pokoje. Tím jsme Andree i Pavlovi dopřáli vytoužené soukromí. Celkový komfort bydlení se neskutečně zvedl – nová kuchyně, dostatek úložného prostoru, kvalitní spaní. Proměna bytu je velmi současná, i když pracuje s klasickými materiály. Kuchyň a volný nábytek jsme kompletně odstranili a nahradili novými věcmi. Barevně je interiér kombinací bílé barvy, světle šedé a lomené šedo-béžové na koberci. Tento světlý základ dává pak vyniknout sytě žlutým detailům a materiálu wenge na dveřích a v kuchyni. Zajímavostí je jing-jang kuchyň, která je rozdělena na bílou a tmavou wenge část. Každá část linky obsahuje v sobě i kontrastní prvek materiálu druhé části kuchyně v podobě niky v horních skříňkách,“ popisuje koncepci proměny Marek.
Ubrání dveří pomohlo úložným prostorům
Andrea si pochvaluje vyřešení úložných prostor: „Díky zazdění průchodu z obýváku do Pavlova pokoje jsme získali celou plochu stěny, kterou jsme využili pro přidání úložných prostor. Skryje se v nich oblečení, drobnosti, televize, ale i květiny. Důležitá je ucelená stylová linka. Všechny upravované prostory se příjemně propojily a projasnily, byť jsou nadále vizuálně jasně vymezeny. Hodně přidala samozřejmě nová kuchyň a nelze opomenout kvalitní osvětlení. Mám dobrý pocit z celkového zvoleného stylu – interiér zůstal moderní, působí svěže, má určitý rukopis, a přesto se, myslím, jen tak neokouká. Na řadě by měla být nyní koupelna. Je sice stále funkční, ale zasloužila by si lepší vybavení a taky nové dveře, ale to už je na majitelce.“
Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima
Publikováno: 15. 4. 2016, Autor: