Ne, tohle není pokus o obří paletu zářivých očních stínů. Je to budova sloužící dobrému účelu, kde mají veselé barvy své opodstatnění. Od roku 2010 v ní totiž sídlí mateřská školka.
Tehdy se totiž slovinský architekt Jure Kotnik rozhodl dát novou fasádu obyčejné mateřské škole z osmdesátých let minulého století. A uspěl. Školka v Lublani dnes hraje všemi barvami.
Barvu exteriéru si děti samy mění
Díky Kotnikovu projektu se podařilo ozvláštnit obvodový plášť školky. Stínění oken ze tří stran zajišťují vertikální dřevěné lišty vyrovnané vedle sebe, natřené pestrými barvami. Ty dodaly celému projektu dětskou tvář. Děti navíc mohou lištami otáčet a měnit tím jejich barvu a tak se učit rozpoznávat barevnou paletu.
Nový exteriér budovy představuje pro slovinské předškoláky v podstatě nový druh zábavy. Děti se mohou zabavit i tím, že si budou hrát s barevnými lištami.
Barvy oživily i interiér tříd. Když jsou lišty natočené, lze je vidět i zevnitř, což oživuje atmosféru během pobytu dětí v interiéru.
Kotnikova práce barevnou školkou nekončí
Jure Kotnik je bezesporu nápaditým architektem. Působí totiž také jako vysokoškolský pedagog ve Vilniusu a v Moskvě. Ve svých odborných publikacích se věnuje takzvané kontejnerové architektuře. Toto mladé odvětví modulární architektury využívá jako konstrukční prostorový prvek ocelové přepravní kontejnery.
Prázdné kontejnery a architektura? Skvělé kombo!
Kontejnery jsou naloženy zbožím a po železnici poslány na dlouhé vzdálenosti. A když svůj účel splní, nevyplatí se poslat je zpět. A tak se odstavují v cílové stanici, kde mohou být recyklovány a upraveny pro modulární výstavbu. A právě té se věnuje Jure Kotnik. Výhodou použití kontejnerů v architektuře je hlavně nízká pořizovací cena. Jejich rozměr je také vhodný pro pobyt člověka. Navíc má velkou statickou odolnost a v moderní industriální estetice i žádoucí vzhled.
A co vy? Líbí se vám pestrobarevná školka?
Text: Martina Gillichová
Foto: www.jurekotnik.com
Publikováno: 30. 5. 2016, Autor: