Studentský pár žije ve zděděném panelákovém bytě, který kromě opravy koupelnového jádra vypadá jako v době svého vzniku před 40 lety. Designéři se pustili nadšeně do díla s vědomím, že pro mladé lidi se můžou rozmáchnout a dát průchod fantazii.
Bohdan zdědil byt po mamince, která zemřela, když mu bylo dvacet let. Krátce nato odešel na věčnost i tatínek a jedinou Bohdanovou oporou se stala přítelkyně Terezka, která se k němu v těžkých dnech přestěhovala. Oba studují zemědělskou univerzitu a na živobytí si přivydělávají brigádami – Bohdan jako recepční v hotelu, Tereza na Spartě jako hosteska.
Byt 3+1 v paneláku je prakticky v původním stavu, na rekonstrukci zatím nemají prostředky. Energická Tereza s pomocí svého táty upravili alespoň ložnici, udělali nutnou opravu bytového jádra, které bylo původní, plesnivé a popraskané. Více nezvládli. Obývák je hodně retro, plný starých nepotřebných věcí. Jelikož po škole plánují rodinu, chtěli by, aby nová kuchyně s obývákem byla startem do nového společného života.
Jaká jsou očekávání?
Tereza s Bodanem preferují moderní styl ve světlých barvách, důležitou roli by v novém interiéru mělo hrát světlé dřevo. Jelikož mají opravdu velké množství knih, touží po velké knihovně.
Jsou skromní, nevadilo by jim, kdyby designéři zachovali nějaký původní nábytek. Co se týká barev na zdech, nechtějí zelenou, růžovou a nic nudného. Upřednostňují elegantní styl, přírodu, zvířata, cestování, fotbal a také filmy. Ze stávajících věcí chtějí zachovat obraz, který nakreslila Tereza a jídelní stůl s židlemi, protože jsou nové.
Očima designérů
Osvědčená designérská dvojice Kamila Douděrová a František Kobližka se na proměnu panelákového bytu vrhli s nadšením. „Proměna to byla tvůrčí, zábavná a svým způsobem experiment, co jde udělat v paneláku. Hned jsme věděli, že budeme bourat příčku mezi kuchyní a obývákem, zvětšíme prostor a využijeme ho ve prospěch kuchyně, vytvoříme varný ostrůvek, který je v panelákových kuchyních rarita. Týden před proměnou jsme narazili na problém, protože jsme od bytového družstva zjistili, že vedle spížní skříně jsou zabudované stoupačky, vzduchotechnika, která odvětrává špajzky v celém paneláku, tudíž je musíme zachovat. Nakonec jsme úskalí paneláku využili a zakomponovali, sloup jsme zvýraznili štukem a nechali ho propojit ostrůvkem. Je to takový designový pilíř uprostřed místnosti,“ popisují, jak šikovně nevýhodu proměnili v přednost.
„Celkový návrh vycházel z dekoru podlahy. Kresba dřeva jilmu je velmi zajímavá, výrazná, křivky v ní jsme využili v grafice na grafoskle ve dveřích, na barovém pultu a také na potištěném napínaném plátně na stropě. Podhled má podobu dvou parabol, které podtrhují dynamiku interiéru. Křivku jsme promítli i do zvlněné kolejnice na záclony, která probíhá po celé šířce místnosti. Další podstatný motiv je tzv. glamour, vnesli jsme do interiéru punc elegance, např. kuchyňská dvířka v barvě perleti či tapeta se zámeckých motivem. Třetím „highlightem“ proměny byly knihy. Chtěli jsme vtipně zakomponovat velké množství knih, zvolili jsme netradiční podstropní police, které probíhají po dvou stěnách, nezdá se to, ale takto umístěné knihy pojmou stejné množství jako velká vestavná knihovna,“ vysvětlují hlavní motivy proměny Kamila s Františkem.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima
Publikováno: 3. 6. 2016, Autor: