Jednoduchý moderní dům pro čtyřčlennou rodinu v Přerově byl navržen tak, aby skloubil dvě základní funkce – velký prostor a funkčnost. Charakterizují ho velká okna, prosté linie a prosklené plochy, díky kterým působí vzdušným a otevřeným dojmem.
Ještě během stavby svého rodinného domu oslovila rodina designérky ze studia DELO z Olomouce, aby navrhly jeho zařízení. Designérky se do práce pustily s vervou a nechaly provést několik zásadních stavebních změn.
„Ještě v rámci hrubé stavby jsme prosadily bourání některých částí. Došlo například k probourání a zvětšení oken nebo ke změně dispozice horního patra a koupelny tak, aby dům svojí velikostí lépe vyhovoval potřebám čtyřčlenné domácnosti,“ vysvětluje Drahomíra Kafková.
Kromě samotného interiéru domu stálo studio také za návrhem bazénu a zahradního domku.
Spor o barevné ladění
Majitelé měli problém dohodnout se na celkovém barevném ladění domu. Zatímco paní majitelka hlasovala pro teplejší barvy, její protějšek by naopak raději volil technicistní šedé odstíny. Designérky to vyřešily šalamounsky a zvolily kompromis obou barevných odstínů.
„Pro interiér i exteriér jsme oba barevné kontrasty navzájem kompromisně ladily, aby se oba majitelé v domě cítili dobře. Vše je tedy prolnuto příjemnou hnědo-šedou zemitou barvou a metalickým nátěrem, který je lesklý a velice odolný,“ vysvětluje designérka Kafková.
Vítejte u nás
Designérky proti původním plánům zasáhly i do vstupních místností domu. Původně v nich měly být vestavěné skříně, jenže ty by předsíň zbytečně zatěžovaly a zmenšovaly.
Vzdušnost tohoto prostoru byla kromě zvětšení podpořena také použitím celoskleněné stěny od českého výrobce, přerovské firmy J.A.P., která odděluje vstupní část od obývací části.
„Pro celoskleněnou stěnu jsme zvolili variantu dvou fixních příček a jednoho posuvného dveřního křídla, jehož pohyb je zajištěn s pomocí posuvného systému TRIX HEAVY. Vše je řešeno v atypické výšce od podlahy až ke stropu, přesně v duchu zachování designové čistoty prostoru,“ popisuje designérka Kafková.
Na skle byl vytvořen metodou pískování dle návrhu designérek zajímavý geometrický vzor, který musel být nanesen s velkou pečlivostí, aby dekor na dveřním křídle navazoval na vzor na fixních příčkách.
Velkorysý obývák
Celoskleněnou stěnou se vchází přímo do obývací části, která po vzoru současných trendů spojuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni.
Celý prostor je příjemně proteplen světlem, které mimo jiné vychází i z působivě osvětlených rohů místnosti. „Důmyslné je i osvětlení kuchyně, které je z pohledu orientačního pozičního světla vyřešeno pomocí podsvícené pracovní desky. Díky tomu je možná „obsluha“ kuchyňské linky i večer, aniž by se muselo zapínat hlavní světlo,“ uvádí Drahomíra Kafková. Nábytek byl tvořen na míru prostoru a požadavkům majitelů.
Podlaha je zde tvořena lesklým laminátem, který je zkalibrován do 100% roviny. Do podlahy je za pomocí vzduchového čerpadla v létě pouštěn studený vzduch, čímž se interiér ochlazuje. V zimě naopak podlaha slouží jako topení.
Schodům sluší sklo
Horní patro domu tvoří klidovou zónu, kde se nachází dětské pokoje a ložnice. Vstupuje se do ní po schodišti se skleněným zábradlím, které koresponduje s celkovým pojetím domu.
„Pro zábradlí byly použity dvě, k sobě spojené, vrstvy kaleného skla o síle 1 cm. Místo obvyklých kulatých puků bylo sklo ukotveno hranatými puky, které více ladí s celkovým pojetím interiéru. Madlo zábradlí je ve stejném dekoru jako obklad schodů,“ uvádí Petr Paksi z J.A.P.
Dětský ráj
V dětských pokojích v horním patře byly zvoleny barvy, které na první pohled odlišují chlapecké a dívčí království.
„Dívčí pokoj je laděn do odstínů růžové a fialové, chlapecký pokoj zase do šedé a zelené. Pokoje se liší i výzdobou a vybavením. Pokoj pro syna má evokovat fotbalový stadion, což dokládá například imitace fotbalové branky nad postelí i sedací pytel, který připomíná fotbalový míč. Pokoj pro dcerku je naopak jasně laděn do dívčího stylu. Pro něj jsme využili například i speciální nátěr na stěně – magnetickou výmalbu, která dětem nabízí velkou míru kreativního využití s magnetkami a magnetickými předměty,“ vysvětluje Drahomíra Kafková.
Dětské pokoje nemělo smysl vybavovat drahým lakovaným nábytkem, který by děti časem stejně při svém dovádění odřely. Byly proto vybrány lamináty, jejichž kvalita je v dnešní době na velmi vysoké úrovni.
Sklo i do koupelny
Sklo, které tvoří výrazný prvek jak v interiéru, tak exteriéru, bylo použito netradičním způsobem i v koupelnách v horním i spodním patře.
„Deska pod umyvadlem v koupelně je celá ze skla. V současné době se ze skla dělají i kuchyňské linky, protože sklo se dobře udržuje a je i velmi odolné. Sklu navíc neublíží ani třeba kulma nebo jiné horké předměty. I když se může zdát použití skla pro tento účel neobvyklé, byl to v podstatě logický krok,“ uvádí Drahomíra Kafková.
Své uplatnění našlo sklo i jako příčka oddělující sprchový kout. „Skleněná zástěna pro sprchový kout působí podstatně elegantnějším dojmem než například klasické zástěny z plastu nebo jiných materiálů. Navíc má velké výhody ve snadné údržbě i odolnosti,“ vysvětluje rozhodnutí použít skleněnou zástěnu od J.A.P. v koupelně Petr Paksi.
Publikováno: 6. 3. 2018, Autor: autor: Kateřina Šedivá