V srdci Olomouce vznikl zbrusu nový hostel Long Story Short, který nabízí stylové ubytování, o jakém jsme mohli jen snít. Rozlučte se s představou hostelu coby postelemi přecpaných pokojů bez ladu a skladu, kde prostě jen přespíte a jdete dál. Do tohoto hostelu se budete chtít nastěhovat. Vypadá naprosto úžasně.
Tento ubytovací unikát se nachází v cihlové budově Podkova, která pochází se 17. století a stojí jen několik minut od hlavního náměstí v Olomouci. Název Long Story Short odkazuje nejenom na bohatou historii místa, kterou vám jeho současní provozovatelé přibližují v kostce, ale i dispozici budovy s jednou dlouhou kontinuální chodbou i krátkodobé ubytování, které nabízí.
Inspirace a cíle
Celý projekt se zrodil v hlavě podnikatelky Evy Dlabalové, která se inspirovala na svých toulkách po světě. Ve spolupráci s interiérovou designérkou Denisou Strmiskovou a majitelkou objektu, přebudovala celé jedno patro rozsáhlé historické budovy Podkova do podoby vstřícného, přátelského a kosmopolitního ubytování pro současné nomády i náročnější klientelu z tuzemska i celého světa.
Na podobě hostelu pracovala dva roky interiérová designérka a scénografka Denisa Strmisková: „V projektu hostelu Long Story Short a při práci s interiérem obecně je po mě důležité naladit se na prostor, vnímat ho a kombinovat staré prvky s jemnými moderními plochami. Pracovat s jednoduchými tvary, které nechávají vyniknout kráse prostor samotných. Chápat a vyzdvihnout jeho klady a citlivě do něj vložit vlastní koncept tak, aby spolu šli ruku v ruce. Nechtěla jsem budovu ‚přebít svým názorem‘, ale jen jí pomoct jakoby ‚obléct se do 21. století‘. Já osobně ráda pracuji s linkami, kresbou v prostoru, což tam jde také vidět – jemné černé linie se prokreslují prostorem prostřednictvím nábytku na míru nebo v různých detailech.“
Živoucí tepna
Jak již bylo řečeno, pro realizátory bylo nejdůležitější zachovat jedinečného genia loci a obohatit ho o současný design.
Organicky zaklenutá chodba, která vede od recepce do všech pokojů, je z každého úhlu pohledu jiná a při jejím procházení překvapuje v každém momentě. Její formy ještě zvýrazňuje nenápadná, a přesto sofistikovaná práce se světlem, pro kterou se autorka inspirovala ve scénografii.
Čistě bílá omítka kontrastuje s černými detaily i citlivým výběrem pastelových barevných odstínů, kterými je čalouněn jednoduše navržený sedací nábytek, seskupený do podoby intimních zón.
Dali šanci domácím
I když inspirace pochází ze zahraničí, většina vybavení – postele, svítidla, zrcadla, poličky či vybavení koupelen pochází od tuzemských, převážně lokálních výrobců, a to včetně postelí, např. od značek Master & Master nebo RAV Slezák. To designérka sladila s modernistickým designem minulého století, na jehož výběru spolupracoval Miroslav Bednář z pražského obchodu Retroobjects, či současnými elegantními detaily včetně bakelitových vypínačů Berker nebo španělských svítidel Marset.
„Zásadní pro mě bylo použití kvalitních jednoduchých materiálů, jako je dřevo, kov a beton, a jejich kombinace s pastelovými barvami,“ říká Denisa Strmisková a dodává: „Tahle idea se pak formovala spolu se slečnou Dlabalovou, která ji doplňovala o své provozní zkušenosti, důraz na komfort a smysl pro detail. Obecně mi ale dala volný prostor a důvěru a vezly jsme se na stejné estetické vlně.“
Svítidla do interiéru dodávaly také společnosti Bulb a Ewerel. Minimalistický navigační systém, který vychází z komplexního vizuálního stylu hostelu, pochází z dílny českého grafického designéra Jana Košátka. Některé prostory hotelu jsou také dekorovány originálními uměleckými díly českého výtvarníka Davida Minaříka.
Ještě není konec
Hostel aktuálně nabízí ubytování v několika soukromých a společných pokojích, dohromady s kapacitou 56 lůžek. Soukromé ubytování nabízí komplexní komfort s vlastní koupelnou. Naopak větší společné pokoje, ve kterých nechybí ani originální prostorová řešení spacích zón, koupelnou nedisponují. To však vynahradí komfortně zařízené společné koupelny pro pány i pro dámy.
Recepce, která zároveň funguje i jako společenská místnost a kavárna, je srdcem celého hostelu, který se rozvíjí kolem centrálního dvora na celém půdorysu patra ve tvaru písmene U.
Kromě ubytování nabízí také snídaňový servis a drobné občerstvení v podobě malého bistra servírujícího vynikající domácí polévky, sendviče a zákusky.
Momentálně se prostor hostelu neustále rozšiřuje. Společenské prostory rozšíří venkovní terasy s originálním kuchyňským ostrůvkem i pergolou. Ve druhé polovině letošního roku se také začne vedle recepce budovat velká kavárna a restaurace.
Hostel Long Story Short, Koželužská 31, Olomouc
Interiérová designérka: Denisa Strmisková
Projekt: 2015 – 2017
Fotografie: Josef Kubíček
Publikováno: 30. 5. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce