Vila Košťál č. 9 byla postavena v Osadě Baba, která je příkladem funkcionalistické architektury v Čechách. Jedná se o jedinečnou lokalitu ztvárňující ideje bydlení 30. let 20. století. Dům byl navržen architektem Františkem Kerhartem a byl postaven v letech 1933 až 1934 pro rodinu Jana Košťála.
Zachovali styl
Dům a zahrada byly před rekonstrukcí ve velmi špatném stavu. „Při návrhu jsme se snažili o co nejcitlivější přístup, respektování návrhu architekta Kerharta a myšlenek funkcionalismu,“ říkají architekti Magdalena Rochová a Radek Jaroušek z pražské architektonické kanceláře JRA Jaroušek Rochová architekti, kteří se se svými spolupracovníky Tomášem Hrubešem, Radkem Brandejsem a Lukášem Vítkem zabývali obnovou tohoto zajímavého objektu.
Tři hlavní cíle
Při navrhování rekonstrukce měli architekti tři hlavní záměry – propojit dům se zahradou, výrazně neměnit hmotu domu a fasády, zachovat při výměně oken jejich subtilnost, což je pro tyto domy velmi typické. Bohužel se jedná o prvek, který se díky necitlivým rekonstrukcím vytrácí.
Propojení domu se zahradou
„Při studiu v archivech, jsme našli víc verzí původních plánů, díky nimž jsme si byli jisti našimi úpravami,“ upřesňují architekti. Východní, rozlehlá zahrada s terasami nebyla z domu přístupná, proto ji architekti nově propojili s domem pomocí velkého okna.
Také bylo potřeba odstranit terénní nerovnosti, a to hlavně před domem v jižní části pozemku. Navíc bylo nutné vyřešit nevyhovující také technický stav východních teras v úrovni obytného patra. „Upravili jsme jižní část zahrady a propojili s domem, vzniklo tak polozapuštěné patio s vodním prvkem a schodištěm do východní části zahrady,“ prozrazují architekti.
Z prádelny vznikla ložnice
Byla provedena malá úprava budovy ve střešní části původní prádelny se sluneční terasou. „Prádelnu jsme mírně rozšířili, a tím mohla vzniknout ložnice s výhledy na Prahu,“ říkají architekti. Původní stav dispozic byl v některých částech interiéru poznamenán zásahy a rozdělováním na více bytů z minulých let.
„Dispozice jsme vyčistili, strukturu využití pater a pozice schodiště jsme zachovali. Díky konstrukčnímu systému domu jsme hlavní obytné patro celé propojili. V interiéru jsme chtěli materiálově zachovat čistotu, jednoduchost a funkcionalistický duch domu,“ dodávají architekti.
Publikováno: 5. 6. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová