Je to dům s kompletním zařízením, ale přece není jako každý jiný. Má necelých 9 metrů čtverečních, můžete si ho kamkoliv odvést a veškeré jeho zařízení je schované ve zdech. Ano, jde o další z minidomků, je originální a jedinečný.
Interiér domku je jedna malá holá místnost s bílými stěnami bez jakýchkoliv ozdob či dekorací. Čistý minimalismus. Když ale začnete stěny zkoumat, zjistíte, že je v nich skryté množství šuplíků a výsuvného či vyklápěcího nábytku.
Proměnlivý pokojík
Chce se vám spát? Pak si v zadní části vyklopíte lůžko (pravda, jen jedno, ale dva lidé by mohli v domku žít jen těžko). Kousek vedle je schovaná malá kuchyňská linka s integrovaným dřezem a varnou deskou. Ve spodní části najdete miniledničku a odpadkový koš na tříděný odpad. Další ze šuplíků skrývá veškeré kancelářské vybavení.
Naproti „kuchyni“ můžete ze zdi vyndat rozkládací židle a vyklopit stůl, u kterého se pohodlně nají čtyři lidé. Ten vzhledem k úspornému prostoru slouží jako jídelní i pracovní.
Ve stěně je schovaná i vestavěná skříň a u vchodu sprchový kout. A když vás přepadne chuť si zalenošit na čerstvém vzduchu, vyndáte žebřík a vylezete na střechu a posedíte na střešní terase.
Minidomek je přívěs, takže s ním můžete jen na dovolenou nebo se přemisťovat podle nálady. Jeho cena se pohybuje kolem jednoho milionu korun.
Minimalistické dětství
Domek zvaný aVOID navrhl architekt Leonardo Di Chiara ve spolupráci s univerzitou Tinyhouse. Inspirovala ho jeho životní zkušenost, když jako dítě žil v rodiči ve velmi malém bytě v italském Pesaru.
„Měl jsem jen velmi malý pokoj. Každý den mě učil organizovat svůj prostor a přizpůsobovat ho situacím. Uklízet si věci do skříní, když přišli kamarádi, tak jsme si museli udělat místo na hraní nebo později ke studiu,“ vzpomíná.
Přiznává, tato zkušenost ho naučila, jaký význam má prázdný prostor. „Vyrostl jsem v minimalistickém stylu a to rozhodně ovlivňuje můj design,“ vysvětluje. „Je to důvod, proč jsem začal vyvíjet skládací nábytek, který lze skrýt do stěn, kde počká na další použití.“
Prázdno neruší
Leonadro si uvědomuje, že jeho domek není pro každého. Vyžaduje jistou disciplínu a smysl pro pořádek. Nutí vás ráno ustlat a sklidit postel, po každém jídle umýt nádobí. Oblečení a všechny věci je nutné po použití ihned vracet na místo. To všechno má za následek vyprázdněnost prostoru a není snadné si na život v tak čistém prostoru zvyknout. Ale Leonardovi vyhovuje.
Život v tak malém domku vás naučí zbavovat se všech nepotřebných věcí a pořizovat si opravdu jen to, co potřebujete, spotřebovávat méně vody i méně energie.
„Prázdno, které vznikne zavřením nábytku do stěn, je důležité pro mou kreativitu. Absence jakéhokoliv vizuálního rozptýlení způsobeného osobními předměty nebo činnostmi dává prostor mé představivosti a odráží se v mých návrzích.“
Publikováno: 19. 8. 2019, Autor: autor: Jana Truksová