reklama

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Přestěhovali se jen o dvě ulice, ale jako by to bylo do nového světa. Mladá rodina vyměnila byt za řadový dům, který zasvětila pohodlí, luxusu a kvalitě. Po pomoc si pozvali zkušenou českou interiérovou designérku působící v Melbourne i Dubaji Radku Syrovou.

Život s dvěma dětmi v činžovním domě není ideální pro rodiče natož pro děti. Potřebovali více místa a zahradu, kde by si drobotina mohla bezpečně hrát a užívat svého dětství, a tak se rozhodli pro koupi rozestavěného řadového domu jen kousek do původního bydliště, protože v lokalitě se jim líbilo. Dispozice domu 4+1 se dvěma koupelnami a komorou s celkovou rozlohou domu 250 m2 se pro ně zdála ideální.

Ještě před koupí se poradili s renomovanou designérkou Radkou Syrovou, zda půjde dům upravit, aby přesně odpovídal jejich představám. Ta koupi doporučila a zároveň navrhla posunutí několika příček a dispozice schodiště.

„Pro mě je primární to, že můžu řešit interiér dohromady i s prostorem, to znamená začít už stavebními zásahy a řešit prostor i interiér zároveň jako celek. S klienty jsme začali tedy spolupracovat od plánů, které dostali od developera. Hned jsme se shodli na tom, v čem je původní plán výhodný a nevýhodný. V první etapě jsme si odsouhlasili změnu vnitřní dispozice domu. Pak následovala etapa návrhu designu kuchyně a koupelen. V poslední etapě jsme vybrali vhodné materiály a rozkreslily se detaily pro řemeslníky,“ doplňuje interiérová designérka Radka Syrová.

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance
i (Zdroj: archiv Technistone)
Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Srdce domova

Středem domácnosti je kuchyně spojená s obývacím prostorem, který se zahradou propojuje velkoformátové okno, které slouží nejen jako průchod, ale také živý obraz panoramatu Třebíče.

Od samého začátku bylo jasné, že se kuchyň bude řešit jako součást obytného prostoru. To byl velmi důležitý aspekt pro výběr materiálů. Kouřová zrcadla s rozjasňujícím charakterem umožnily vnést do interiéru elegantnější a tmavší tóny materiálů, které sice nejsou typické pro kuchyň, ale dodají pracovnímu i obytnému prostoru elegantnější a kompatibilnější vzhled.

„Zrcadla jsem použila hlavně kvůli optickému rozšíření prostoru a oživení místnosti. Zrcadlový efekt přiblížil venkovní elementy do interiéru a dokonale tak propojil společně s velkoformátovým oknem interiér a exteriér,“ vysvětluje designérka.

Dýha ořechu použitá na kuchyňská dvířka byla lehce přimořená k žádanému odstínu a nalakovaná matným lakem, aby lépe vynikla textura dřeva. Kontrastem přírodního materiálu je lesk ve speciálním nástřiku na dvířkách u kuchyňské linky. Vysoce kvalitní střik v šedé barvě doplňuje zemitou paletu barev v celém interiéru a je například sladěn i s pracovní deskou z materiálu TechniStone® a vzájemně se tak doplňují. „Odstín materiálu TechniStone® Gobi Grey naprosto koresponduje svou barvou i leskem k dalším zvoleným materiálům, mezi které patří i dřevo“, dodává.

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance
i (Zdroj: archiv Technistone)
Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Dveře jako designový prvek

Dispozice celého domu je po přestavbě výrazně vzdušnější, tomu pomohly například i atypicky vysoké dveře založené na „kyvném systému“, které Radka Syrová zvolila hlavně kvůli optickému zvětšení místností, protože stropy jsou v domě poměrně nízké.

„S dveřmi na „kyvném systému“ jsem se poprvé setkala v galeriích a muzeích v zahraničí a naprosto mě nadchly. Během let se staly součástí jak komerčních, tak i obytných prostor v Melbourne i v Dubaji, kde působím. „Kyvné“ dveře jsou moji slabostí a dveře jako takové, jsou prvek, který mám moc ráda.“

Zmíněné dveře fungují na „kyvném systému“, který je přidělán do země a stropu. Otáčí se kolem své osy, tudíž není zapotřebí zárubní a zásahu do stěn. Pro dům v Třebíči je vyrobilo truhlářství Vostál. Dveře mají navíc v domě symbolizovat formu ArtWork, tedy uměleckého funkčního prvku.

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance
i (Zdroj: archiv Technistone)
Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Chytré úložné prostory

Pro rodinu s dětmi byla podstatná i práce s úložnými prostorami, které byly v tomto případě řešeny vestavěnými skříněmi na míru. Designérka zvolila řešení bez úchytek, díky kterým se dveře mohou stát prakticky neviditelné.

„Dveře byly vyrobeny na míru, taktéž v truhlářství Vostál u Třebíče, které má zkušenost a trpělivost pro moje technické zpracování včetně dodání a výrobu vzorku pro schválení před vlastní výrobou skříní a dveří,“ říká architektka.

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance
i (Zdroj: archiv Technistone)
Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Pokoje porostou s dětmi

Dětské pokoje jsou nadčasové a neutrální. Zařízené byly pro děti ve věku 8 a 12 let. Například stůl, židle a úložný prostor jsou skvělým prvkem pro jakkoliv staré dítě. Stůl i židle prostě rostou s dětmi. Stůl vznikl spojením dvou ocelových tyčí, které jsou pokryty laminátem. Barva je sjednocená se židlí.

V dětském pokoji je také odsazen sádrokarton nad stolem u okna včetně sladění s barvou stolu a židle. Detail, který slouží k rozbití monolitu. Pokoj vypadá živější, vzdušnější a originálnější.

Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance
i (Zdroj: archiv Technistone)
Chytře řešený dům plný zrcadel a promyšlené elegance

Koupelna jako šperk

V kombinaci se světlejšími tóny dokázala temná barva koupelny vytvořit z této místnosti dokonalý šperk celého domu. Celá koupelna navozuje dojem spa, luxusního odpočinku po těžkém dni v práci.

Velkoplošný materiál napomohl k vizuálnímu rozšíření prostoru. Obklady, které doplnily zemitou paletu tónů šedé a béžové jsou s industriálně atraktivní patinou. Bezrámové zasazení skleněné desky u sprchového koutu je důležitým řešením pro zachování linií čistého designu a třešničkou na dortu je volně stojící kamenná vana od společnosti Riho. Takto samostatně stojící v prostoru působí spíše jako solitér než běžný předmět, který tak dobře známe.

„Ať je to osvětlení, či standardně běžné předměty každodenně užívané, pro mě je opravdu důležité se na tyto prvky podívat z jiného úhlu pohledu. Navrhuji klientům řešení, které bude praktické, ale i esteticky a designově doladěné. Výsledkem by měl být prostor, který klienty potěší a zároveň jim zvýší prožitek v jeho užívání. Tento proces tvorby a celkového prostorového vyjádření je pro mě ve finále nejdůležitější,“ říká Radka Syrová.

Publikováno: 28. 8. 2019, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce